Zkontrolujte si platnost řidičáku, přes 850 tisíc jich bude nutné vyměnit

3. 2. 2020

Výměna řidičského průkazu je možná na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností (seznam v MS kraji), a to bez ohledu na trvalý pobyt. Aby byla výměna zdarma, je nutné o nový řidičák zažádat nejdříve tři měsíce před ukončením jeho platnosti. V případě potřeby je možné o vydání nového dokladu zažádat i dříve, ovšem za poplatek 200 korun. Vyřízení nového řidičáku trvá dvacet kalendářních dnů. Vydat jej lze i zrychleně, a to do pěti pracovních dnů za poplatek 700 korun.

Podrobnosti na nabízející se dotazy občanů jsme probrali s náměstkem primátora Karlem Deutscherem, který má ve městě na starosti dopravu.

Kde tedy můžu požádat o výměnu řidičského průkazu?

„Pro naše občany je samozřejmě nejvýhodnější vše vyřídit na frýdecko-místeckém magistrátu, ale obecně na kterémkoli úřadu obce s rozšířenou působností. Seznam se dá snadno vyhledat na internetu, stačí zadat obce s rozšířenou působností. Výhodou je, že o řidičák nemusím žádat v místě trvalého pobytu, ale zase platí zásada, kde si o doklad zažádám, tam si ho musím i vyzvednout.“

Kdy můžu o výměnu zažádat, jsou nějak stanovené lhůty?

Jsou dvě možnosti. Bezplatnou výměnu ŘP uplatním jen tehdy, když o nový řidičák zažádám maximálně tři měsíce před skončením jeho platnosti. Takže, když vím, že mi platnost skončí v polovině června, zažádám o výměnu nejdříve v půlce března, v tom případě nic neplatím.

Pokud si ho ale chci vyřídit mnohem dříve, třeba proto, že vím, že pojedu na dlouhou služební cestu nebo dovolenou a nechci, aby mi řidičák v té době propadl, tak si můžu zažádat o výměnu dříve, vlastně kdykoliv, ale musím počítat s tím, že mě to bude stát 200 korun, což je poplatek stanovený státem.“

Lze si předem rezervovat termín pro podání žádosti o vydání nového řidičáku?

V rámci vyřizování dokladu na magistrátu ve Frýdku-Místku je možné se objednat prostřednictvím elektronického rezervačního systému, stačí na webu města kliknout na „dlaždici“ ON-LINE SLUŽBY – rezervační systém – registr řidičů ……

Co se stane, když termín pro výměnu prošvihnu, zapomenu na to? Čeká mě nějaký postih?

„Pokuta, za to, že přijdu na úřad s tím, že mám propadlý řidičák a chci ho vyměnit, mě nečeká. Neplatný řidičák už mi ale úředník nevrátí, na co by mi taky byl – bez platného řidičáku stejně nesmím řídit, takže do převzetí nového řidičáku mě čeká chůze pěšky nebo jízda autobusem, což pro někoho taky může být jistým druhem trestu.“

A co když si nehlídám platnost dokladů a budu jezdit s prošlým řidičákem, aniž bych si toho byl vědom?

„Tak pak přijde trest, pokud sednu za volant bez platného řidičáku a zastaví mě policejní hlídka, pokutě se nevyhnu. Bez platného řidičáku totiž nemám za volantem co dělat, takže můžu dostat pokutu do 2 tisíc a ve správním řízení až 2,5 tisíce korun.“

Co musím mít při vyřizování nového řidičáku s sebou?

Občanku, řidičský průkaz a žádost o výměnu řidičáku, kterou vyplním na místě.“

Jak je to s fotkou?

„Fotka je důležitá, ale vlastně ji nemusím moc řešit, papírovou rozhodně přikládat nemusím. Na místě úředníci pořídí digitální foto, anebo využijí novinky, totiž, že fotku stáhnou z registru obyvatel, z databáze občanek nebo pasu, samozřejmě v tom případě musí být fotka aktuální, odpovídat aktuální podobě.“

Jak dlouho vyřízení ŘP trvá?

„Zákonná lhůta je 20 kalendářních dnů.“

Můžu požádat i o rychlejší vydání ŘP?

„Ano, to je možné, žádost je pak vyřízena do pěti pracovních dnů, ovšem – už to není zdarma, ale za poplatek 700 korun.“

Jaká je platnost nového ŘP?

„Řidičáky mají platnost 10 let, takže další vyřízení tohoto dokladu mě čeká poměrně za dlouho.“