Basketbalová hala sklízí obdiv

MM F-M, Petr Pavelka

14. 8. 2020

„Není pravda, že děti nechtějí sportovat, jen musí mít kde a najít tu správnou motivaci. Inspirujeme se v jiných zemích, v Japonsku, v USA, a slýcháváme, že je u nás jiná kultura a nejde to, ale já pořád věřím, že se děti před školou mohou hýbat na sportovištích, mít tělocvik každý den, ale třeba i zpívat a uklízet místo uklízeček. Že každé dítě má umět kotoul dopředu i dozadu a výmyk. Naše společnost je v tomto zanedbaná a jsem rád za každého, kdo převezme odpovědnost za budoucnost našeho města, která se ukrývá v dětech a jejich výchově,“ naznačil hned na úvod Zdeněk Navrátil, že půjde o sport, ale i filozofii. Náměstkovi primátora Karlovi Deutscherovi, který na akci zastupoval vedení města, se pak dobře poslouchal Michal Ježdík, bývalý reprezentant, svého času odborný asistent na Univerzitě Karlově, dnes přednášející na světových univerzitách i v největších sportovních akademiích, sportovní ředitel a hlavní metodik ČBF. „Do čeho jiného investovat než do dětí, do jejich zdatnosti a odolnosti. Zdatný národ mnohem lépe přežije i dnešní těžkou dobu a kolektivní sport přináší mnoho dobrého i do profesního života. Celorepublikově bychom i měli software, ale chybí nám hardware – potřebná sportoviště. Po prohlídce Frýdku-Místku jsem pochopil, že je jiný. Máte tu nebývalé množství otevřených hřišť, s brankami, koši, a když k tomu připočtu tu okolní zeleň a jako bonus tuto halu, tak byste v tom mohli být vzorem,“ chválil Frýdek-Místek a místní nadšence. „Michal je fascinován naším projektem, který navíc jsme ochotni dát komukoliv s kompletním know-how jako proklestěnou cestu, což každému značně ušetří finance. Když jsme mu navíc ukázali nekonečné množství kvalitních sportovních outdoorových kapacit ve městě, přišel s návrhem, že Frýdek-Místek by mohl být jakýmsi sportovním městem mládeže, kde by byly směrovány i reprezentační srazy a mezinárodní turnaje mládežnických týmů, protože město má v tomto směru překvapivě velký potenciál,“ prozradil Zdeněk Navrátil.

„My jsme rádi, že výsledek už je takto blízko a brzy už jen půjde o to, dostat tu děti, ale ty vy máte. Když jsme se poprvé nad myšlenkou spolupráce na této hale sešli, věděli jsme, co chceme, ale museli jsme hodně pracovat na tom, jak to udělat, protože vše vznikalo v inkviziční době a chtělo to dost odvahy. Dnes už je vidět, že se to povede a zavře se pusa některým škarohlídům, a určitě je cenné, že ten projekt bude sloužit i jiným, protože my asi jenom jedinkrát ve městě dokážeme postavit aquapark, jedno basebalové hřiště, skatepark nebo halu Polárku, ale tentokrát je tu zkušenost, která poslouží dál,“ ocenil náměstek primátora Karel Deutscher. Objekt by měl začít sloužit dětem přilehlé školy a svěřencům basketbalového klubu do konce tohoto kalendářního roku.