Představitelé města ocenili frýdecko-místecké žáky

MM F-M

29. 4. 2004

Město Frýdek-Místek spolu s komisí pro občanské záležitosti každoročně připravuje setkání s nejlepšími žáky a studenty frýdecko-místeckých škol. Hlavním důvodem těchto akcí s již několikaletou tradicí je poděkování vybraným děvčatům a chlapcům za zodpovědný přístup ke studiu, k přípravě na soutěže, olympiády a jiné úspěchy. Nejinak tomu bylo i v roce letošním. Ve čtvrtek 29. dubna bylo do velké zasedací síně našeho úřadu pozváno 27 žáků a studentů spolu s rodiči a učiteli, kteří se v nejednom případě na úspěchu podíleli taktéž. Akci dodala slavnostní punc úvodní hra tria flétnistek z místní základní umělecké školy. Poté všechny přítomné přivítala Ing. Ludmila Moniaková z Komise pro občanské záležitosti. Slavnostní ocenění si nenechala ujít vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy Ing. Ilona Nowaková. Společně se starostkou města žákům předala pamětní list a malý dáreček. A chválou se samozřejmě rovněž nešetřilo. „Oceňuji především, co jste dělali nad rámec svých studijních povinností. Ráda bych, abyste ve svém úsilí nepolevili a abychom se tady mohli opět setkat při stejné příležitosti za rok,“ ocenila přítomné starostka Ing. Eva Richtrová. A kdo tedy v roce 2004 patří k nejúspěšnějším mladým lidem v našem městě? Základní škola národního umělce Petra Bezruče doporučila na dnešní slavnostní akci dvě žákyně 9. třídy. Kamila Šnajdrová má výborný prospěch, vzorné chování a aktivně se zapojila do řady soutěží i v tomto školním roce. Z 1. místa školního kola chemické olympiády postoupila do okresního kola, kde se umístila na 14. místě. V okresním kole zeměpisné olympiády obsadila 10. místo. Zapojila se do celoroční soutěže pro chemiky KORCHEM, do matematické soutěže Klokan a stala se úspěšným řešitelem Pythagoriády. Romana Lejsková má rovněž výborný prospěch a vzorné chování. V letošním školním roce vybojovala 3. místo v okresním kole soutěže Let´s Talk (letstalk). Je úspěšným řešitelem matematických soutěží Pythagoriáda a Klokan, též se zúčastnila chemické olympiády a soutěže KORCHEM. Žákyně Jana Michalcová patří mezi vzorné žáky ZŠ na ul. Jana Čapka. Vyhrála soutěž v německé konverzaci, uspěla v okresním kole dějepisné olympiády a při testování SCIO žáků 9. ročníků dosáhla nejlepších výsledků ve své škole. Základní školu na ul. Elišky Krásnohorské 2254 reprezentují dnes dva žáci. Jiří Biolek ze 6. třídy dosáhl mimořádných úspěchů v matematice. Zvítězil dvakrát v mezinárodní soutěži Klokan, a to v roce 2002 i v roce 2003. 2. místo získal v soutěži Pythagoriáda 2003 a ve stejném roce vybojoval 3. místo v okresním kole soutěže Pikomat. Kristýna Blahutová byla mezi oceněnými žáky i vloni. K předcházejícím úspěchům přidala i vítězství v roce 2003 v herectví na Mezinárodním festivalu FEDD – dovedností dětí a mládeže. Zúčastnila se také okresních kol recitační soutěže a soutěže Mladý zahrádkář. Jako členka Hlídek mladých zdravotníků získala 3. místo. Základní škola na ul. Pionýrů by ráda ocenila žákyni Kristýnu Vítkovou. Kristýna reprezentuje školu v mnoha matematických soutěžích, v nichž patří vždy k úspěšným řešitelům. Od 6. třídy jsou jí udělovány pochvaly za prospěch, chování a též za práci pro třídu. Z téže školy byl dnes pozván Radim Jedlička, který reprezentuje školu v matematických soutěžích, ale také ve sportovních soutěžích, především ve skoku do výšky. Má výborný prospěch a vzorné chování. Ředitelství Základní školy na ul. 1. máje navrhlo na dnešní setkání dva zástupce. Kateřina Šivicová reprezentuje školu v pěvecké soutěži Loutnička. V matematické soutěži postoupila až do krajského kola. Její výborné studijní výsledky a příkladné chování jsou vzorem pro ostatní žáky. Žák Aleš Vojkovský má též vynikající studijní výsledky a příkladné chování. Reprezentoval školu v okresních soutěžích a olympiádách – v dějepise, matematice, přírodopise, je úspěšným řešitelem okresního kola fyzikální olympiády. Základní škola na ul. Československé armády se může pochlubit třemi úspěšnými žáky. Jsou to: Veronika Žurovcová, Marek a Martin Šidlovští. Všichni tři se však dnešního setkání nemohou zúčastnit. Veronika Žurovcová a Marek Šidlovský, členové družstva školy, které získalo v mezinárodní soutěži Spring Day in Europe (spring dej in jurop) 2. místo, jsou dnes v Praze, kde jim předává ocenění pan premiér Vladimír Špidla a předseda komise Evropské unie. Martin Šidlovský se právě účastní krajského přeboru ve hře na akordeon. Sourozenci Šidlovští se zúčastnili celosvětové fyzikální ekologické soutěže RAFAN 2003, jejíž náplní byla tvorba určitého výrobku s použitím odpadních materiálů. Za svou práci v této soutěži získali 1. místo – zvláštní cenu ministryně školství. Cena jim byla předána na setkání v Brně za účasti ministra životního prostředí a primátora města Brna. Základní škola na ul. Elišky Krásnohorské 139 vyslala na dnešní setkání s představiteli města všestranně nadanou žákyni Denisu Vlčkovou. Denisa se účastnila mnoha soutěží a olympiád olympiáda v českém jazyce, recitační soutěž, matematická olympiáda, Pythagoriáda, Klokan, Mladý historik, Korchem a okresní kola chemické a konverzační soutěže v anglickém jazyce. Žák Ondřej Míček úspěšně reprezentuje stejnou školu i město Frýdek-Místek v cyklistice. Na Olympiádě s Orlíkem se umístil na 11. místě v republice, v Krajském poháru v cyklistice obsadil 2. místo. Zúčastnil se Českého poháru v cyklistice i mistrovství České republiky. Žákyně Kateřina Žvaková navštěvuje třídu s rozšířenou výukou matematiky a přírodních věd Základní školy na Cihelní ulici. Vysvědčení má se samými jedničkami, její specializací jsou předměty biologie a chemie. Ve svém budoucím povolání by se ráda věnovala veterině, proto už nyní pečuje o zatoulané psy, věnuje jim mnoho času i péče. Úspěšný šachista Jiří Kočiščák reprezentuje nejen Základní školu na ul. Jiřího z Poděbrad, která ho již vloni nominovala mezi oceněné žáky, ale také město a Českou republiku. Na mistrovství světa mládeže v šachu v řeckém Chalkidiki vybojoval 23. místo. Jiří je zároveň svědomitým žákem s výborným prospěchem. Střední odborná škola řemesel a podnikání a SOU navrhly na dnešní slavnostní akci Michaelu Ondrušákovou. Michaela dosahuje výborných studijních výsledků, účastní se nejen řady akcí školy, ale také ji reprezentuje na soutěžích uměleckého a ekonomického zaměření. V roce 2001 zvítězila v okresním kole Celostátní soutěže ZUŠ v komorní hře s převahou smyčcových nástrojů, odnesla si diplom za mimořádný výkon. V oblastním kole stejné soutěže se umístila na 2. místě. O rok později zvítězila v okresním kole Celostátní soutěže ZUŠ ve hře na housle a rovněž zvítězila v oblastním kole téže soutěže. Vloni se též účastnila soutěží O nejlepšího studenta aplikované ekonomie i O nejlepší studentskou firmu pořádaných nadací Junior Achievement. Patřila mezi účastníky Veletrhu studentských firem v Ostravě i studijního výměnného pobytu v Itálii v rámci projektu Sokrates. Student 4. ročníku Střední zdravotnické školy ve Frýdku-Místku Pavel Bělunek dosahuje výborných studijních výsledků. Ve spolupráci s dalšími studenty obsadil 2. místo v celorepublikové soutěži středních zdravotnických škol za nejzdařilejší akci k Mezinárodnímu nekuřáckému dni. Zapojuje se aktivně do školních i mimoškolních aktivit, jakými byly přednášky pro žáky 5. – 8. tříd základních škol v rámci akce Mezinárodní nekuřácký den, přednášky o prevenci AIDS pro studenty středních škol, přednášky pro žáky základních škol v rámci akce Den zdraví. Zvítězil v krajském kole studentské odborné činnosti s prací AIDS a HIV pozitivita a postoupil do celostátního kola. U dvou pacientů vykonává Pavel osobní asistenční službu.(jač) FOTO: Jana Alžběta Čtvrtková