Do Prahy v červnu pojedou i žáci 4. a 8. ZŠ

MM F-M

6. 5. 2004

Projekt Občan, jehož 7. ročník právě v našem městě probíhá, má přiblížit komunální problematiku žákům základních škol Jedenáct žákovských kolektivů dnes v Národním domě v Místku veřejně prezentovalo svou práci v regionálním kole projektu Občan. Žáci druhého stupně základních škol identifikovali ve svém okolí problém, který je podle nich důležité vyřešit jako první. V průběhu školního roku se vybranému tématu věnovali – pročítali zákony, sbírali dokumenty, pořizovali fotografie, s dotazníky oslovili spolužáky i veřejnost, hledali informace na internetu, diskutovali se starosty a navrhovali optimální řešení. Nejčastěji naši mladí spoluobčané označili za klíčový problém odpadové hospodářství. Tuto problematiku zpracovali žáci z Mořkova, Ostravy-Michálkovic, Fryčovic a šesťáci z Dobré. Děti z Hnojníku shromáždily zajímavý materiál o zámcích v Ropici, Horních Tošanovicích a Hnojníku. Studenti hranického gymnázia, kteří jako jediní zastupovali Olomoucký kraj, našli ve svém městě 11 kritických oblastí. Jejich pracovní skupina nakonec zpracovala téma týkající se úrovně a dostupnosti veřejných záchodků. Nejzdařilejšími projekty byly vyhodnoceny ty, které zpracovali žáci z Frýdku-Místku a Dobré. Osmáci z Dobré se věnovali týrání zvířat a handicapovaným spoluobčanům, žáci z 8. ZŠ se ve svém projektu soustředili na bezpečnost silničního provozu. Originální a zřejmě nejlepší projekt vymysleli žáci 9. třídy 4. základní školy ve Frýdku-Místku. Svou pozornost věnovali graffiti. Podle jejich projektu se změní tvář vybraných ploch v našem městě, které budou zcela legálně vyzdobeny sprejery. Severní Moravu a Slezsko na celostátní prezentaci projektu Občan, která se uskuteční v polovině června v Praze, bude reprezentovat devět žákovských pracovních skupin. Nad regionálním kolem projektu Občan převzal záštitu náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Ing. Jiří Carbol, který na závěr prezentace krátce zhodnotil všechny projekty a povzbudil přítomné soutěžící, aby se projektům věnovali i nadále. Mezi čestnými hosty nechyběli zástupci obcí Hnojník, Dobrá a starostka Frýdku-Místku Ing. Eva Richtrová. Projekt Občan je určený pro výuku občanské nauky na druhých stupních základních škol či nižších ročnících víceletých gymnázií. Jde o mezinárodní projekt, který vznikl ve Spojených státech a byl adaptován na české podmínky týmem odborníků a učitelů. Již čtvrtým rokem je celostátním garantem Projektu Občan SVOD – Sdružení pro výchovu k občanství a demokracii. (vfn)