Premiér se na radnici bavil o sobech

MM F-M

29. 10. 2004

Na frýdecko-místeckou radnici u příležitosti zprovoznění stavby Rychlostní komunikace silnice R 48 úsek Frýdek-Místek – Dobrá zavítal premiér Stanislav Gross, který se sešel s vedením města před slavnostním přestřižením pásky a odhalení pamětní desky. V jednací síni, kde probíhají zasedání zastupitelstva, se nechal poučit na visících výtvarných projevech, jaký je rozdíl mezi Frýdkem a Místkem. „Takže když zpívám Okolo Frýdku cestička, tak je to jen kolem Frýdku?“ ujišťoval se premiér. Starostka města Eva Richtrová se na úvod pochlubila italským investorem v lískovecké zóně, ale poslanec Rafaj apeloval na nutnost vzniku jedné velké průmyslové zóny, kterou se nepodařilo zrealizovat v Nošovicích. „Potřebujeme jednu velkou fungující plochu a je jedno, jestli se to podaří v Nošovicích nebo v Lutyni. V Nošovicích máme problém s vlastnickými vztahy, hodilo by se nám vyvlastnění pozemků ve veřejném zájmu. Velká zóna je skutečně potřeba, víme, že na velkého investora se vždycky jako hrozny nabalí další, kteří se za ním stahují, aby mu byli blízko. Jen to nesmí dopadnout jako s Pilou Paskov, která díky státní podpoře představuje nebezpečí pro místní menší pily, které mají dnes odbytové problémy. Vytvoření jedněch pracovních míst na úkor druhých není účelné,“ podotkl poslanec Petr Rafaj, který diskuzi stočil i na projekt Natura 2000, který zneužívají ochranáři, jež si nepřejí vznik průmyslových zón. Stanislava Grosse v této souvislosti šokovala informace, že v jednom z dopravních projektů ochranáři požadují nákladný přechod pro soba. „Navíc tou investicí vznikne jeden přechod na šedesáti kilometrech, takže já se vždycky ptám, jak ho sob najde – jestli mu to budeme nějak značit,“ pokračoval Petr Rafaj. Stanislav Gross pak v uvolněné atmosféře dotvářel tezi, jak onen extrémní objem financí využít lépe. „Vystačilo by to na zaměstnání spousty lidí, kteří by měli za úkol soba převézt do bezpečí, pokud by se zjevil,“ vtipkoval. Ve vážnější části debaty se premiér Stanislav Gross zajímal o výši rozpočtu a fungující spolupráci dvou levicových stran ve vedení města. „Hlavně když se lidé umí dát dohromady ku prospěchu města,“ řekl premiér. K vlastnímu důvodu návštěvy premiéra – zprovoznění stavby R 48, úsek Dobrá – Frýdek-Místek, padly informace, které Stanislava Grosse překvapily. „Premiér nevěděl, že obchvat Frýdku-Místku ještě není finančně zajištěn. Prostě to bral jako hotovou věc. Věřím, že tomu tak brzy skutečně bude,“ reagoval místostarosta Petr Cvik. Nutnost podobného dopravního řešení, kterého se dočkala Dobrá, pro město Frýdek-Místek zdůrazňoval i poslanec Petr Rafaj. „Otevřená část komunikace R 48 – obchvat obce Dobrá je významným krokem ke zklidnění dopravy. Obec Dobrá má vyřešen bolestný dopravní problém. Je rozestavěno více etap směrem k polským hranicím, takže zanedlouho budou mít nižší dopravní zatížení i další obce. Skvrnou na kráse je nekoordinování opravy silnice v Dobré, která měla počkat na otevření nového úseku, aby doprava zbytečně nekolabovala. Doufám, že tehdy naposledy měli občané Dobré zážitky s kolonami aut a obtížnou průjezdností obce. Přes jednoznačný posun kupředu, který otevření realizovaného úseku, představuje, je ovšem třeba, aby se nezapomnělo na Frýdek-Místek,“ varoval Rafaj.