Zastupitelé řešili Národní dům

MM F-M

10. 3. 2005

Ředitel příspěvkové organizace Národní dům Frýdek-Místek Zdeněk Stolař se přímo na zasedání zastupitelstva zpovídal ze zhruba milionové ztráty tohoto subjektu, která vznikla za loňský rok.
Zastupitelé se vesměs shodovali v tom, že město nemůže donekonečna dotovat provoz restaurace, která v daném režimu nemůže fungovat. Radikální názory dokonce požadovaly její okamžité uzavření a vypsání výběrového řízení na jejího provozovatele. I když ředitel Zdeněk Stolař upozorňoval, že požadované vyrovnání ztráty není na vyrovnání ztráty restaurace, a její vznik připisoval odpisům, které stouply o 750 tisíc korun díky novému vybavení Nové Scény Vlast, a problémům s DPH u příspěvkových organizací, město již rozhodlo o vypsání výběrového řízení na pronájem restaurace Národní dům. Pokud se pronajmout nepodaří, může dojít na sázku o dobrou whisky, kterou stihl na zasedání uzavřít s ředitelem Stolařem zastupitel Jan Káš. Ten je přesvědčen o tom, že hospodaření Národního domu se nemůže zlepšit, ačkoliv se zde značně snížil počet zaměstnanců a tím i fixní náklady. I Zdeněk Stolař ovšem ve své zprávě musel přiznat, že při podnikání v hostinské činnosti má příspěvková organizace jen samé nevýhody, počínaje těžkopádným účetnictvím a konče nesením podnikatelského rizika s mzdovými nástroji, které neodpovídá rychle se měnícím podmínkám tohoto typu podnikání.