Město chystá memorandum k textilním budovám

MM F-M, Petr Pavelka

25. 8. 2015

„Ze zkušenosti z jiných měst je patrné, že pokud je na území města nevyužívaných průmyslových staveb, či památek mnoho a nejsou finanční prostředky a nová náplň pro jejich smysluplné využití, vznikají postupem času neestetické ruiny, které zhoršují kvalitu nejen místa této stavby, ale také estetickou a tržní hodnotu přilehlého širšího území a nemovitostí s ním souvisejících. Tato území navíc generují soustředění nepřizpůsobivých obyvatel a v konečném důsledku zásadním způsobem ničí image a atraktivitu města,“ shrnul problematiku náměstek primátora Jiří Kajzar s tím, že Město Frýdek- Místek nechce takový scénář připustit.
Proto radnice požaduje zpracování kvalitní fotodokumentace stávajícího stavu objektů areálů jako vytvoření podkladu pro posouzení těchto staveb a jejich nového funkčního využití v rámci případné revitalizace či demolice, s ohledem na případnou reakci veřejnosti. Precizuje se konkrétní seznam, který by měl zajistit u vybraných historických obvodových stěn průmyslových objektů jejich zachování a ochranu. „Požadujeme také částečné otevření využívaných a úplné otevření nevyužívaných areálů a jejich opětovné začlenění do organismu města,“ zdůraznil Jiří Kajzar. Město na oplátku podpoří úsilí vlastníků při snaze o revitalizace a opravy historických fasád, bude spolupracovat při vzájemném majetkoprávním vypořádání ploch jednotlivých areálů a zájmových území města důležitých pro jejich další rozvoj, vše pod dohledem hlavní architektky města. Ta bude sledovat dopravní, technickou infrastrukturu, statickou dopravu, cyklostezky, veřejná prostranství, vstupy a vjezdy do území, MHD, stávající zeleň a další aspekty, například estetizaci prostranství areálů nebo snahu, aby „oplocení“ tvořily fasády budov a ploty byly zasunuty co nejdále do plochy areálu.