PODZIMNÍ VÝSADBA DŘEVIN

MM F-M

25. 11. 2015

Stromy budou vysázeny jak ve Frýdku, např. na ulici Lískovecká, Nad Lipinou a Antala Staška, tak i v Místku, a to na ulicích Marie Majerové, 1. máje a Frýdlantské. Nejvíce je ve výsadbě zastoupena třešeň Sargentova (Prunus sargentii ´Acolade´). Tento druh, na jaře bohatě růžově kvetoucí, ozvláštní také na podzim svým intenzivně žlutým zbarvením listů. Dalším hojně vysazovaným druhem je Acer platanoides ´Deborah´. Jedná se o atraktivní druh javoru mléče, který upoutá svým červeným zbarvením listů při jejich rašení. Na ulici Frýdlantská bude doplněna alej tureckých lísek (Corylus colurna). Tmavě červeně kvetoucí jírovce pleťové (Aesculus×carnea ´Briotii´) budou vysázeny na ulici Lískovecká. Předností tohoto druhu je odolnost vůči klíněnce jírovcové, která způsobuje na obyčejných jírovcích hnědé skvrny na listech a tím poškozuje estetický vzhled stromu.  V rámci revitalizace ovocného sadu na ulici Na Štěpnici bylo vysázeno několik krajových odrůd ovocných dřevin. Další stromy budou vysázeny v rámci uložených náhradních výsadeb subjektům za povolené kácení dřevin. Současně s výsadbou stromů jsou také vysazovány keře, jako je např. v růžových latách kvetoucí tavolník Douglasův (Spiraea douglasii), zakrslý šeřík Meyerův (Syringa meyerii ´Palibin´) nebo oranžově plodící hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea), které doplní stávající zeleň, vytvoří izolační plášť tlumící negativní vlivy z dopravy a vyplní prázdná místa ve veřejné zeleni. Seznam nově vysazovaných dřevin naleznete v příloze.

Náklady na výsadbu stromů a keřů ve městě Frýdek-Místek činí 700 000 Kč a jsou hrazeny z rozpočtu statutárního města Frýdek-Místek.