Akcie Frýdecké skládky se vrací městu

MM F-M, Petr Pavelka

5. 2. 2016

Tato částka přesně odpovídá pořizovací ceně z 90. let, kdy OZO na základě politických dohod kapitálově pomohlo Frýdecké skládce, která se tak mohla dále strategicky rozvíjet. „V té době OZO vstoupilo do Frýdecké skládky na základě politických dohod mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem, nechtěli jsme, aby do Frýdku-Místku vstoupil zahraniční partner. Důvody této strategie pominuly, a tak nabízíme za stejnou cenu akcie, které před 15 lety byly bezcenné, dnes však mají svou hodnotu. OZO tenkrát zachraňovalo Frýdeckou skládku a přišel čas, abychom se po dlouhé společné cestě slušně rozešli. Chceme finance na vlastní investice, ale nekončíme spolupráci a do budoucna společně řešíme, jak nakládat s odpady v regionu,“ vysvětloval zastupitelům jednatel společnosti OZO Karel Belda, který se netajil tím, že Frýdek-Místek dostal jako první šanci na odkup, ale pokud ji nevyužije, připadají v úvahu další zájemci. Primátor Michal Pobucký upozornil, že Frýdecká skládka je jedna z nejlepších odpadových společností v republice a o vstup do ní by byl jistě zájem. „Odpady, stejně jako teplo, potřebuje řešit každá obec a jistě víte, že i minoritní akcionář dokáže udělat problémy, zkomplikovat managementu život, vynášet know-how a ovlivnit tak hospodářské výsledky. Bavíme se tady fakticky o privatizaci Frýdecké skládky, protože v soukromém sektoru jsou zatím jen dvě akcie. Je to pro město strategická záležitost, aby mohlo ovlivňovat cenu a hlídat kvalitu služeb,“ upozornil a v dalším průběhu vyzval všechny strany, aby oficiálně na zastupitelstvu deklarovaly, že nemají zájem, aby Frýdecká skládka byla v budoucnu privatizována, což jednotlivé politické subjekty postupně učinily. „Strategická činnost skládky je velice závažná věc, ochrana budoucího trhu a zamezení rizika nepřátelského akcionáře také. Zkušenost ukázala, že privatizace komunálních podniků není vždy dobrý nápad, dneska by obce například o vodě rozhodovaly určitě jinak. My nebudeme nikdy pro privatizaci jakékoliv městské společnosti, naopak chceme, aby byly silné, měly práci a zaměstnávaly naše lidi. Musíme být velice opatrní při jakýchkoliv jednáních, protože stále existují dravé finanční skupiny, a raději nebudu konkrétní, co mají přebytek kapitálu. Tu příležitost máme dnes a OZO nemůže prodat akcie za nižší cenu než tu, za kterou kdysi akcie nabylo, jinak by se také nechovalo jako dobrý hospodář,“ upozorňoval náměstek primátora Jiří Kajzar. O to více byli všichni překvapeni, když zástupci Hnutí ANO označili kupní částku jako přemrštěnou, radili s odkupem počkat a veřejně naznačovali, že s primátorem Ostravy Macurou (Hnutí ANO) jsou schopni vyjednat cenu lepší. Toho se s chutí chytili ostatní zastupitelé, protože je zajímalo, jak by mohl primátor Ostravy přistoupit na cenu nevýhodnější pro jeho město a takto jej poškodit. Pro odkup více než čtvrtiny akcií Frýdecké skládky, de facto zpět k původnímu majiteli a zakladateli společnosti, se nakonec potřebné hlasy napříč politickým spektrem, vyjma Hnutí ANO, našly. „V těžké době, kdy se Frýdecká skládka potácela v červených číslech na pokraji krachu, prodala část akcií společnosti OZO Ostrava za 25,2 milionu korun a tím získala peníze na rozvoj a ozdravení firmy. V této době je Frýdecká skládka zdravá a silná společnost. Proto beru zpětný odkup akcií od OZO Ostrava jako logický krok majitele – zakladatele – k opětnému „získání své firmy“, což má samozřejmě i svůj pozitivní ekonomický rozměr,“ shrnul zastupitel Libor Koval.