DEN ZEMĚ 2016 – DEN ČISTÉHO OVZDUŠÍ

MM F-M

20. 9. 2016

Program je určen pro širokou veřejnost a zaujme jak dospělé, tak i děti:

– Dne Země 2016 – Dne čistého ovzduší se zúčastní Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Výzkumné energetické centrum, se svou edukativní show „Smokeman zasahuje“. Cílem této show je přiblížení správného spalování v lokálních topeništích; praktické ukázky, jak správně (ne)topit a seznámení s tím, co nejvíce ovlivňuje to, co vychází z našich komínů.

– Přední odborníci na spalovací procesy a spalinové cesty, Společenstvo kominíků České republiky, budou prezentovat konstrukce spalinových cest a zájemcům poskytnou poradenství. V Národním domě, na adrese Palackého 134, v Místku v místnosti č. 5 v 1. patře, proběhne v době 11.30-12.30 hodin, opakování v 14.30-15.30 hodin, přednáška o problematice spalování, spalinových cest a spalovacích zdrojů, kterou přednese zástupce Společenstva kominíků České republiky.

– Český hydrometeorologický ústav poskytne informace o znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji a na Frýdecko-Místecku, představí problematické škodliviny, jejich závislost na meteorologických podmínkách a předvede měřicí přístroje.

– Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, p. o., přiblíží bioindikátory čistoty ovzduší.

– Společnost Frýdecká skládka, a. s., představí systém jímání skládkového plynu a třídění a využívání odpadů.

– Společnost EKOLAMP s.r.o. představí systém recyklace zářivek.

– Pracovníci Magistrátu města Frýdku-Místku poskytnou poradenství ohledně dotačního programu statutárního města Frýdek-Místek na podporu aktivit vedoucích ke zlepšení životního prostředí.

V rámci akce  Den Země 2016 – Den čistého ovzduší byla vyhlášena výtvarná soutěž pro žáky základních škol ve Frýdku-Místku. V průběhu programu budou od žáků vybírány obrázky, které budou vyhodnoceny komisí a vítězné obrázky nebo jejich části (výřezy) následně poslouží jako výzdoba nového oplocení dětských hřišť ve Frýdku-Místku.

Den Země 2016 – Den čistého ovzduší je zaměřen na aktivity spojené s výchovou k porozumění a ochraně životního prostředí, abychom byli zodpovědnými obyvateli naší planety.

Tato akce je financována z rozpočtu statutárního města Frýdek-Místek a Moravskoslezského kraje v rámci dotačního programu na Podporu dobrovolných aktivit v oblasti udržitelného rozvoje pro rok 2016.