Frýdecko-místecké parky získaly další ocenění

25. 10. 2016

Zámecký park a park Jižní svahy vznikly z neudržovaných pozemků pod frýdeckým zámkem a pod ulicí Hasičskou. V parku u zámku byla obnovena vyhlídka a nedaleko ní byl umístěn atypický altán. Až na menší detaily se povedlo obnovit i cestní síť původní zahrady. Park Jižní svahy nad železniční tratí a stadionem TJ Slezan se budoval ve svažitém terénu. Práce si zde vyžádaly i vystavění opěrných gabionových zdí, které jsou stabilizačním prvkem a esteticky zapadají do dané lokality, a nad výraznou terénní strží byla umístěna spojovací dřevěná lávka. Jižní svahy nabízejí vyhlídkovou promenádu s řadou odpočívadel, trvalkovými záhony, okrasným sadem z planých třešní i dětským hřištěm. Je odtud výhled do údolí, na místeckou část města, ale také na Beskydy.

„Parky nabízejí lidem nejen příjemnou vycházkovou a odpočinkovou zónu, ale umožňují jim také průchod z jedné strany svahu na druhý, čímž si oproti trase vedoucí okolními ulicemi zkrátí cestu. Oba parky jsou také osvětleny, což vede k jejich maximálnímu časovému využití a nabytí pocitu bezpečí. Získaná osvědčení a ocenění svědčí o tom, že zaměstnanci oddělení zeleně životního prostředí a zemědělství, ale také technických služeb o zeleň ve městě dobře pečují a že investovat čas i peníze do těchto parků se rozhodně vyplatilo,“ řekl primátor Michal Pobucký, který připomenul, že většina nákladů z téměř dvacetimilionové investice byla hrazena z dotací, a to z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko a z Operačního programu pro Životní prostředí.