Zima nás trápí

Michal Pobucký,

15. 2. 2017

Vážení občané,

parafrázovanými „slovy klasika“ se nám letošní způsob zimy může zdát poněkud podivný, ale název uplynulého měsíce – leden – jistě předchozí generace nevymyslely jen tak pro nic za nic, a tak prostě musíme přijmout, že leden je ledový a že i v únoru holt mrzne a může nás notně potrápit ledovka. Ta je vyhlašována jako kalamitní stav, kdy bychom si všichni měli dávat velký pozor jak na cestách, tak na chodnících, a instituce k tomu určené by se měly snažit co nejvíce eliminovat důsledky počasí. Jsem rád za reakce občanů, kteří sami nabádali, že je v tomto období třeba „koukat pod nohy, a ne do mobilů“, a těch, co chápou, že v mimořádných situacích nelze ošetřit každý metr čtvereční ve městě solí, jejíž účinky jsou navíc omezené a negativně se nám projeví na vegetaci. Technické služby se v rámci možností snažily kromě svých vymezených povinností vypořádat s dalšími konkrétními podněty a jsem rád, že na mnoha místech lidé alespoň u svých domovů „brali sůl do vlastních rukou“ a také zabojovali proti rozmarům přírody.

Nejen tuto zimu nás ve městě také trápí častá smogová situace, kterou už i vládní činitelé doporučují ve městech řešit například městskou hromadnou dopravou zdarma. Může nás těšit, že Frýdek-Místek má tento prvek zaveden pro občany celoročně již několik let, ale je vidět, že problém znečištěného ovzduší celkově nevyřeší. Chci říct, že radnice se v rámci svých finančních možností snaží, aby se občanům ve městě žilo co nejlépe, ale jsou věci, které už úplně neovlivníme.