Na tragédii v Lískovci se nezapomíná

Každoročně přicházejí pamětníci i zástupci města k památníku v Lískovci, aby si připomenuli tragickou událost, která se stala před 74 lety v pátek 3. září 1943.
13.09.2017 22:05

„Konala se tu veřejná poprava pěti mladých mužů, neboť brněnský kriminální rada Kozlovský se nemohl smířit s neúspěchy svých akcí namířených proti skupině Jiskra a proti skupině štramberských partyzánů. Chtěl se pomstít a čekal jen na vhodnou příležitost. Ta se mu naskytla, když v noci z 31. srpna na 1. září 1943 členové skupiny Bílá lvice provedli destrukci nákladního vlaku nedaleko nádraží v Lískovci. Kozlovský požádal své nadřízené, aby na místě výbuchu byla provedena poprava pro výstrahu,“ připomínal tragickou historii náměstek primátora Pavel Machala.

K trestu smrti bylo tehdy odsouzeno pět mužů ve věku 22–28 let: slévač Josef Lichnovský, dělník Josef Drozd, zemědělský dělník Jan Ermis, hutník Zdeněk Žáček a krejčí Bohumír Janáček. Za destrukci vlaku zaplatili životem, i když s ní neměli nic společného. Jejich těla visela u tratě ještě dva dny. Projíždějící vlaky musely mít roztažené záclonky, aby bylo vidět oběšené. Po 74 letech je z vlaků v září vidět, že na zmařené životy se nezapomíná…

MM F-M, Petr Pavelka

°C