Město poskytlo horské službě defibrilátor

MM F-M, Petr Pavelka

18. 12. 2017

„V posledních letech roste návštěvnost nejvyššího vrcholu Beskyd a každoročně zde dochází k mnoha úrazům a velmi často i k srdečním selháním. Naposledy zde letos první květnový den pod vrcholem Lysé hory zemřel starší muž,“ konstatoval Radim Pavlica, který za horskou službu resuscitační přístroj převzal.

„Přístroj předáváme s tím, aby ideálně nebyl potřeba, ale když už ta situace nastane, aby zachránil lidský život. Defibrilátor jsme poskytli před dvěma lety i republikové policii a pokračujeme tak ve snaze o rozšíření těchto přístrojů tam, kde by mohly posloužit. Máme jej na frýdeckém magistrátu, také v Polárce nebo na aquaparku,“ vyjmenoval primátor Michal Pobucký, který si dal řádně do těla výstupem po svých od Rajské boudy v Malenovicích. Společnost mu kromě samotného náčelníka horské služby dělali také dva zástupci odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality. Zvládli to za hodinu a půl čistého času a jejich výkon se projevil na propocených trikách, které mohli ždímat. „Dělali jsme si legraci, že během výstupu budeme defibrilátor potřebovat pro někoho z nás, ale zvládli jsme to,“ usmíval se v Bezručově chatě Klubu českých turistů, kde Statutární město Frýdek-Místek rovněž figuruje mezi těmi, kteří se o její obnovu zasloužili, primátor Michal Pobucký. Jeho náměstek Karel Deutscher si užil cestu tam a zpět na Lysou na skútru a saních. „Bylo vidět, že kluci z horské služby jsou v terénu Beskyd jako doma a na Lysou i z ní se dokážou dostat v neuvěřitelném čase. Ale byl to docela adrenalin,“ pochvaloval si Karel Deutscher. Pochvaly se samozřejmě dostalo i radnici od horské služby. „Záchranáři budou mít tento moderní resuscitační přístroj na stanici. Doposud používaný defibrilátor na Lysé hoře bude dále sloužit na Gruni. Horská služba ČR, o.p.s. tímto děkuje městu Frýdku-Místku za jeho poskytnutí,“ uzavřel návštěvu na Lysé Radim Pavlica.