Vyřiďte si včas cestovní pas

22. 3. 2018

Žádosti o vydání občanských průkazů a cestovních pasů přijímají úředníci v budově magistrátu na ulici Palackého v Místku, a to v  pondělí a středu od 8 do 11:30 a od 12:15 do 17 hodin a ve čtvrtek od 8 do 11:30 a od 12:15 do 15 hodin. V loňském roce v období od května do srpna čekali lidé na přepážce v souvislosti s podáním žádosti nebo převzetím hotového cestovního pasu i několik hodin.

Rodiče jsou v případě podání žádostí o vydání občanského průkazu nebo cestovního pasu pro děti do 5 let odbaveni přednostně. Klientům, kteří si chtějí doklady vyřídit mimo úřední dny, tedy v úterý nebo pátek, nabízíme možnost objednávky, a to telefonickou formou na čísle 558 609 455 nebo 558 609 458. Nejbližší volné termíny pro objednání se v současné době pohybují v horizontu jednoho týdne.

Lhůta pro vyřízení cestovního pasu nebo občanky je do 30 dnů a správní poplatek činí 600 korun, u dětí mladších 15 let to je 100 korun. Občanům, kteří potřebují urychleně vycestovat do zahraničí, lze vydat pas do 6 pracovních dnů. Doba platnosti je 10 let, v případě občanů mladších 15 let je doba platnosti 5 let. Správní poplatek za jeho vydání činí 4 000 korun, pro děti mladší 15 let 2 000 korun.

Od 1. července dojde ke změnám ve lhůtách i výši správních poplatků u cestovních pasů vydaných ve zkrácené lhůtě. Pas bude možné vydat již do 5 pracovních dnů a správní poplatek bude činit 3 000 korun a u dětí do 15 let 1 000 korun, což je méně než dosud. Možné bude také vydat cestovní pas do 24 hodin, poplatek bude činit v tomto případě 6 000 korun a u dětí do 15 let to budou 2 000 korun. Tento pas ale bude možné převzít pouze na Ministerstvu vnitra ČR v Praze.

Při vyřizování cestovních pasů není nutné navštívit úřad obce s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu, žadatelé se mohou obrátit na kterýkoliv úřad obce s rozšířenou působností  v České republice, který jim podle místa jejich faktického pobytu vyhovuje.  Zjednodušeně řečeno, o vydání pasu lze zažádat na kterémkoliv magistrátu v Česku.

Stav vyřízení žádosti o vydání OP lze sledovat – ZDE

Stav vyřízení žádosti o vydání E-PASU lze sledovat – ZDE