Renovovaná plastika trpícího Ježíše Krista u kůlu se dočká vysvěcení

MM F-M, Petr Pavelka

18. 4. 2018

„Kulturní památky se snažíme postupně opravovat, v tomto případě jsme získali i dotaci ministerstva kultury,“ sdělil náměstek primátora Pavel Machala. „Pozdně barokní plastika podživotní velikosti pochází ze začátku 19. století a mohla by náležet do okruhu prací ovlivněných činností frýdeckého sochaře Antonína Weismanna z pozdního 18. století. Původně se nacházela u císařské silnice ve směru do Příbora, při rekonstrukci a rozšiřování komunikace byla v 70. letech minulého století přesunuta k rybníku Arnošt,“ popsal historik Jaromír Polášek, předseda Komise pro obnovu kulturních míst, historických památek a významných lokalit ve Frýdku-Místku.

„Není známo, kdy byla plastika majetkově převedena na město. V horším stavu byla již od roku 1983, k odlomení hlavy došlo ještě na původní lokalitě, následně byla připevněna zpátky na sochu. U rybníka Arnošt byla enormně ohrožena odcizením, navíc se nacházela v blízkosti trasy estakády obchvatu Frýdku-Místku. Na jednání Komise pro obnovu kulturních míst, historických památek a významných lokalit ve Frýdku-Místku proto bylo v červnu roku 2015 navrženo její restaurování a přemístění do nynější lokality,“ doplnil městský radní a člen komise Marcel Sikora.