Den válečných veteránů

MM F-M, Petr Pavelka

12. 11. 2018

„Ať už je název tohoto dne jakýkoli, pro všechny je to bezpochyby den radostný. Protože 11. listopadu 1918 skončila I. světová válka. V této válce zahynulo 16 milionů lidí, 21 milionů bylo zraněno. Další se vraceli domů bez fyzického poškození, mnozí ale s hlubokými ranami na duši. Váleční veteráni. Hrdinové, kteří denně bojovali s nepřítelem, ale také s nedostatkem všeho druhu. Za všech okolností projevovali velkou osobní statečnost. Po válce si tuto vlastnost přenesli z bitevního pole také do soukromého života, když museli čelit tíživým existenčním podmínkám. Ačkoli situace byla velmi složitá a svět válkou vyčerpaný, lidé se přesto snažili navrátilcům pomoci. Ve prospěch veteránů byly zakládány sbírky a fondy, pořádány dobročinné akce. Tato pomoc přetrvává v různých formách dodnes,“ připomněl primátor Michal Pobucký, že v České republice žije v současné době asi 700 bývalých vojáků z druhé světové války a na 20 000 novodobých válečných veteránů. Těm všem vyjadřuje radnice každý rok při této příležitosti svou hlubokou úctu a poděkování za jejich službu vlasti.

Zástupci města i žáci měli na klopách vlčí máky, o jejichž symbolice mluvil Ladislav Olšar, místopředseda frýdecko-místecké jednoty České obce legionářské. „Od 20. století se symbolem vzpomínky na válečné oběti staly květy vlčích máků, ale i dalších květin, které rostly na hrobech pohřbených vojáků. Každoročně je viditelné postupné zakořeňování a rozšiřování této tradice v českém prostředí,“ řekl Ladislav Olšar, který poděkoval vedení města, že o tyto tradice rovněž pečuje.