Senioři navštívili faunapark

Městské kluby seniorů naplno využily nabídky prohlédnout si dnešní podobu faunaparku a porovnat si jeho současný stav se svými vzpomínkami z mládí. Když se se svými osobními zkušenostmi měli hned v úvodu hlásit, byl to opravdu les rukou. Někteří se dokonce mohli pochlubit, že zde pracovali nebo že patří do širší rodiny někdejších zakladatelů.
04.10.2019 09:26

Petr Dvořáček je na začátku exkurze seznámil s historií místa, kde kdysi tekly potoky s mlýny a valchami pro zámek a vznikaly první textilní manufaktury, kterým se tu tolik začalo dařit. Lidé pak vzpomínali, jak tu vzniklo zoo, kde mohli vidět lamu, medvěda, opici, vodní ptactvo, páva nebo dikobraza. „Lidé tu trávili pěkné chvíle a my jsme si před pěti lety řekli, že nechceme, aby to místo bylo tak zanedbané a neudržované a pustili jsme se do jeho obnovy,“ vypravoval Petr Dvořáček, než jej přerušil hukot vlaku s nekonečným počtem vagonů naložených auty, který jako by symbolizoval, jak se doba od někdejšího zoo změnila. Textilní průmysl de facto zanikl, kraj drží automobilová výroba. Zůstaly však vzpomínky a pozitivní energie, která má být v prostoru faunaparku i dnes tím hlavním. „Chceme, aby se tu lidé cítili šťastně a spokojeně. Aby tu našli bezpečný prostor, kde nenarazí na žádného bezdomovce nebo feťáka, aby se tu třeba i něco naučili. Proto pořádáme různé workshopy, vyrábíme krmítka pro ptáčky, hmyzí domečky a podobně,“ vysvětloval Dvořáček, který seznámil, co už se díky podpoře Statutárního města Frýdek-Místek, Slezanu a dalších sponzorů podařilo vybudovat a co má spolek dalšího v plánu. Donatírat plot. Vybudovat chodník pro bosé nohy nebo květnou louku. Začít budovat zázemí pro zvířata. Znovu zprovoznit rybník. „Plánů je spousta a my jako město se budeme snažit faunapark dále podporovat. Seniorům se tu velmi líbilo, bylo pro ně připraveno i promítání a opékání špekáčků, takže si to tu užili se vším všudy,“ hodnotil akci náměstek primátora Marcel Sikora.

MM F-M, Petr Pavelka