K výročí Sametové revoluce byly odhaleny portréty starostů

V rámci oslav třicetiletého výročí od Sametové revoluce byly na frýdeckém magistrátu před velkou jednací síní odhaleny portréty všech porevolučních politiků, kteří od Listopadu 1989 byli demokraticky zvoleni do čela města.
03.12.2019 10:02

Na slavnostním aktu nechyběl první porevoluční starosta města Pavel Vyvial (ODS), který město vedl v hektické době od prosince 1990 do března 1998, kdy jej do listopadu téhož roku vystřídal stranický kolega Rafael Kučík. „Tehdy jsme si mysleli, že tu budeme napořád, a dnes nejsme ani v zastupitelstvu,“ přiznal Rafael Kučík a vzpomínal na to, jak vznikaly v divoké privatizační době základy dnešních zavedených strategických městských společností, jako je Distep nebo Frýdecká skládka. „Já jsem za to dnešní pozvání rád. Myslím, že by vůbec nebylo na škodu, kdybychom se takto potkávali pravidelně a třeba jednou za rok podebatovali o tom, jak se město vyvíjí, a vyslechli si vzájemně názory na to, co město pálí a kam by mělo směřovat,“ nadhodil Pavel Vyvial. „Bude-li o taková setkání zájem, určitě je zprostředkuji, protože lidé se zkušenostmi s vedením města si určitě mají vzájemně co říct. A třeba se sejdeme i v kompletní sestavě,“ reagoval současný primátor Michal Pobucký, který ve slavnostní den postrádal Radima Vrbatu, jenž byl v čele radnice od listopadu 2014 do února 2015. Nezúčastnil se ani Zdeněk Stolař, který vydržel na postu starosty celé období 1998–2002, ačkoliv jeho ODA získala tehdy ve volbách pouhopouhý jeden mandát. „Já jsem hlavně ráda, že jsme si v tomto dnešním složení z různého politického spektra dokázali říct, že Frýdek-Místek se od roku 1989 neskutečně proměnil, že se podařilo vybudovat tolik prospěšného a že se nám v něm po třiceti letech žije velmi dobře,“ potěšilo někdejší starostku a primátorku Evu Richtrovou (2002–2010), kterou na dva roky ve funkci vystřídal Petr Cvik.

Naproti portrétům porevolučních starostů a primátorů radnice již dříve, u příležitosti 750. výročí písemné zmínky o Frýdku, instalovala stylový seznam purkmistrů a starostů Místku a Frýdku, kdy předlouhý seznam jmen začíná Stanislavem Srnkou a rokem 1539.

MM F-M, Petr Pavelka
ODBOR KANCELÁŘ PRIMÁTORA