Sdílená kola ve Frýdku-Místku zůstanou růžová i v roce 2020

10. 12. 2019

„V příští sezóně dojde k několika změnám. V ulicích bude vždy minimálně 120 kol mechanických, oproti současným 80, a na deset se zvedne i počet elektrokol. Sezóna bude prodloužena na 9 měsíců – od 1. 3. do 30. 11. 2020,“ rekapituluje hlavní změny náměstek primátora Jakub Míček.

Podstatné je, že Statutární město Frýdek-Místek systém sdílených kol nadále dotuje, takže cena pro uživatele se nezmění. Stále platí, že prvních 15 minut mají uživatelé zdarma a za následnou půlhodinu platí 12 korun.

„Oproti pilotnímu projektu, kdy jsme bikesharing v roce 2018 zaváděli, už se dostáváme na dvojnásobek na dvojnásobek kol v ulicích. Máme podpořeno čísly, že lidé mají o tuto službu zájem, a protože půjčování kol máme v programovém prohlášení, pokračujeme v podpoře tohoto projektu,“ říká primátor Michal Pobucký.

V letošní sezóně, tedy od dubna do listopadu bylo v provozu mezi 80 a 130 koly s třístupňovou přehazovačkou a od října i 5 elektrokol. K 30. listopadu se do systému zapojilo celkem 3 471 uživatelů, kteří provedli celkem 48 098 výpůjček a celkem najeli více než 50 tisíc kilometrů. Elektrokola byla v říjnu vypůjčena 279 krát, v listopadu 171 krát. V průměru byla kola vypůjčována na dobu 14:28 minut a vzdálenost 1049 metrů.

Zhruba 83 procent výpůjček bylo do patnácti minut, tedy zdarma. V přepočtu na den je to 195 výpůjček a každé kolo tak bylo v průměru vypůjčeno 2 krát za den. Výjimkou však nebyly ani dny s více než 300 výpůjčkami, např. v srpnu jich bylo celkem 9 a nejlepším dnem celé sezóny byl 3. srpen, kdy se konalo Pivopění, s 386 vypůjčenými koly. Nejlepšími dny v týdnu jsou pátek a sobota. Jeden uživatel si v průměru půjčil během této sezony kolo čtrnáctkrát. Letošní rekordman najel na sdíleném kole dohromady 224 kilometrů během 295 jízd.