Prosincové události

Michal Pobucký,

16. 12. 2019

Vážení občané,

máme za sebou poslední zasedání zastupitelstva v tomto roce, kde se stal hlavním tématem rozpočet. Někteří opoziční zastupitelé vůči němu vystupovali trochu schizofrenně, kdy nás na jednu stranu zpovídali, co všechno jsme ještě nestihli udělat z programového prohlášení, jako by bylo formulováno na jeden rok, a nikoliv na čtyřleté období, upozorňovali, že by se ještě mělo stavět to či ono, ale na druhou stranu se vyslovovali proti úvěru. Frýdek-Místek přitom v této chvíli patří k nejméně zadluženým městům v republice a i špičkoví ekonomové doporučují s blížící se ekonomickou recesí povzbuzovat ekonomiku ze strany státu i úvěrovými finančními prostředky.

Událostí číslo jedna, která ovšem přebila úplně vše, se ale stal vražedný incident v Ostravě, který „dostihl“ každého. Nás, vedení města, konkrétně na vernisáži v Muzeu Beskyd, kde jsme hned uctili oběti minutou ticha. Podobné záležitosti se už v republice staly, nemluvě o mnohem horších událostech ve světě, ale tentokrát už to bylo pro všechny obyvatele Frýdku-Místku příliš blízko, aby se nás událost nedotkla. Vzpomněl jsem si při této příležitosti i na pár nepěkných komentářů k adventním opatřením republikové a městské policie na náměstí a jsme znovu u těch rozporuplných projevů. Někteří budou brojit proti různým bezpečnostním opatřením nebo „svobodu omezujícím“ kamerám, na druhou stranu asi s povděkem přijmou, když povedou k vypátrání nebezpečného pachatele. Chci jen říct, že najít rovnováhu není vždy jednoduché, vždy je něco za něco, a že na miskách vah nebývá většinou ta jedna úplně prázdná. V souvislosti s nadcházejícími Vánocemi bych vám chtěl proto popřát, ať najdeme všichni co nejvíce rovnováhy v našich životech a našem konání.