REFERENDUM NEBUDE

Michal Pobucký,

17. 7. 2020

Vážení občané,

referendum směřované k tomu, abyste sami rozhodli, jestli má město finance směřovat do přestavby Kina Petra Bezruče nebo do nové přístavby Národního domu, zastupitelstvem neprošlo. V jeho průběhu zaznělo spoustu argumentů, ale já se přesto nemohu zbavit dojmu, že neprošlo hlavně proto, že někteří politici se až příliš bojí, že by se názor veřejnosti nemusel ztotožňovat s tím jejich. Referendum mohlo zajistit, že lidé určí závazný směr, což je žádoucí, protože takto může zastupitelstvo neustále lavírovat mezi dvěma řešeními jako doposud. Projekt nelze realizovat za jedno volební období, v dalším může jiná reprezentace zase vše změnit a já mám obavy, že Frýdek-Místek nakonec nebude mít žádný kulturní stánek. K nedostatečnosti podkladů pro rozhodování chci říct, že hlavní architekt města byl kromě svých vstupních podkladů připraven na řadu dalších veřejných debat s odborníky i veřejností, že by byl dostatečný časový prostor pro to, aby politické kluby mohly získávat příznivce pro variantu, kterou preferují, ale stejně nakonec zvítězily zřejmě obavy nad tím, dát lidem důvěru, ať si vyberou sami.

Propásli jsme šanci rozhodovat v referendu při krajských volbách, s minimálními náklady, protože ze zákona musí referendum proběhnout do 90 dní od jeho vyhlášení. I proto jsme se nemohli tomuto tématu věnovat na červnovém jednání, ale až nyní v půli července. To jen na vysvětlenou, proč byl pro rozhodnutí zvolen čas prázdnin a dovolených. Přeji vám, ať si je užijete co nejlépe.