Zítra už se v Národním domě bude očkovat

V Národním domě se dnes uskutečnila poslední kontrola připravenosti očkovacího centra, jehož garantem je Nemocnice ve Frýdku-Místku. Už zítra od 12. hodiny zde tým zdravotníků bude připraven naočkovat první stovku lidí na základě registračního systému a vyzkouší si tak provoz, jehož plná denní kapacita je odhadována na 800–900 očkovaných.

Statutární město Frýdek-Místek poskytlo nemocnici prostory a součinnost, aby místní občané mohli komfortně obdržet vakcínu, která je základem pro další boj s koronavirovou pandemií. Rozhodlo také o dočasně bezplatném parkovišti na bývalém autobusovém stanovišti, i když se počítá, že spoustu občanů využije k dopravě do Národního domu městskou hromadnou dopravu, prostřednictvím které je toto očkovací centrum dobře dostupné.

V Národním domě jsou v této chvíli připraveny tři očkovací stany odpovídající kapacitě zhruba tří set lidí denně, při plném zatížení se počítá až s devíti stany v hlavním sále, který zpočátku využíván nebude. Lidé přijdou do očkovacího centra hlavním vchodem Národního domu a jednosměrnou cestou jednotlivými stanovišti nakonec budou vycházet vchodem ze zahrady. Výjimkou budou imobilní občané, kteří i pro vstup budou využívat bezbariérový vchod ze zahrady Národního domu. „U vchodu lidé projdou první kontrolou, která bude zjišťovat, zda jsou na místě v čase objednání, v restauračních prostorách pak bude čekárna a začne se s nutnou administrativou. Se správně vyplněnými dotazníky budou postupovat dál, v případě nejasností bude k dispozici doktor, který vyřeší, zda je objednaný způsobilý k očkování. Po naočkování ve stanech zajišťujících potřebné soukromí lidé nějakých dvacet minut počkají v návazné aule a pak budovu budou moci opustit, pokud nepocítí žádné potíže. V polovině března už by mělo jet očkovací centrum naplno, až s devíti vakcinačními pozicemi a s vyvolávacím systémem,“ shrnul ředitel nemocnice Tomáš Stejskal. Ten s primátorem Michalem Pobuckým ještě domlouval, jakým způsobem zařadit do očkovacího systému učitele, kteří jsou jako kategorie pedagogických pracovníků a nepedagogických zaměstnanců škol a školských zařízení v této chvíli spolu s lidmi nad 70 let oprávněni se registrovat a získat k očkování konkrétní termín.

MM F-M, Petr Pavelka
ODBOR KANCELÁŘ PRIMÁTORA