Aktuality

Kultura F≈M zve na online výstavu Jiřího Sibinského

Kultura F≈M připravila online výstavu výtvarníka, umělce, malíře a grafika Jiřího Sibinského Postřehy z krajiny, která je od 1. dubna ke zhlédnutí v galerii na Facebooku Kultura F≈M. Výstava instalovaná v Národním domě se koná pod záštitou Pobeskydského spolku přátel výtvarného umění ve Frýdku-Místku.

Jiří Sibinský se narodil 24. března 1947 ve Václavovicích, kterým je celoživotně věrný. Studoval na Střední průmyslové škole stavební, obor výtvarná propagace, Ostrava-Přívoz (1970-1975). Pracoval 16 let jako průmyslový výtvarník v podnikové propagaci železáren Nová Huť v Ostravě, kde získal široký rozhled po výtvarných a designérských technikách. Léta již jako výtvarník pracuje ve svobodném povolání. Od roku 1981 je registrován při ČFVU, od 1988 přijat do SČVU. Člen UVU - Sdružení výtvarných umělců a teoretiků Ostrava od roku 1990.

Jiří Sibinský  své příznivce a diváky překvapí každým rokem novou kolekcí svých prací. Současná doba omezila jeho aktivity v oblasti designu a realizací pro architekturu, které známe i z řady prací ve Frýdku-Místku a získal čas pro oblast, která jej po léta stále více  pohlcuje - volnou tvorbu malířskou a grafickou. Motivy čerpá z krajiny Beskyd, Valašska a jeho raná tvorba je ovlivněná krajinou jižní Moravy. Domov, vlast a klíčové hodnoty naší existence zprostředkovává zpočátku realistickými motivy, které mu ji reprezentují. 
Poslední desetiletí se však jeho malířský styl výrazně proměňuje, osvobozuje se od reálného pohledu na krajinu a zdůrazňuje spíše její expresivní prožitek tvarový a barevný.

V současné době, když si pro duševní posilu chodíme stále více do přírody, jsou nám jeho dojmy, vyjádřené náladami atmosféry, proměnami světla, pohybem větru v listí a travách, stále srozumitelnější. Nemalým přínosem pro jeho vnímavost je sdílené okouzlení malíře - rybáře, který svítání nebo večery prožívá v přírodě. Okouzlení stylizací a barvou doplňuje také použitím originálních technik v digitální grafice, které vychází z jeho oblíbené litografie. 

Lenka Vaskova
Národní dům Frýdek-Místek “příspěvková organizace“
01.04.2021 13:33
Počet zhlédnutí: 226