Archiv

V parku u frýdecké baziliky opět vrčí pily

Arboristé znovu pracují u baziliky Navštívení panny Marie ve Frýdku. Pomocí lan a plošin se dostávají do korun vzrostlých jasanů a jírovců na okraji parku. Zhruba týden budou stromy kultivovat ořezáváním větví.   

Práce navazují na nezbytné úpravy zeleně okolo chrámu. Dřeviny byly ve velmi špatném zdravotním stavu a k zemi muselo jít celkem 17 více než stoletých stromů. Některé měly kvůli stáří, suchu, vlivům ovzduší nebo chorobám proschlou korunu a zcela dutý kmen. Pohyb pod nimi byl už natolik nebezpečný, že farnost musela nainstalovat cedulky se zákazem vstupu. Během kácení museli pracovníci firmy v některých případech zvolit speciální šetrný postup, aby neohrozili ptáky a netopýry sídlící v dutinách.

V dalších týdnech dojde v parku k frézování pařezů. V listopadu pak odborníci vysadí 38 nových, už několikametrových stromů. Půjde o lípy, jírovce, duby, buky, habry a javory, o které bude v průběhu následujících dvou let pečovat speciální firma.

Obnova parku okolo baziliky vyjde na 1,1 milionu korun, z toho 700 tisíc korun uhradí evropská dotace. 200 tisíc korun poskytne město Frýdek-Místek, zbytek doplatí frýdecká farnost. 

MM F-M, Mgr. Ing. Linda Holubová Blažková
ODBOR KANCELÁŘ PRIMÁTORA
19.10.2021 12:01
(Aktualizováno: 19.10.2021 12:01)
Počet zhlédnutí: 421