V 7. ročníku Krále výčepních zvítězila žena

MM F-M

7. 2. 2003

Sedmadvacet profesionálních hostinských se ve čtvrtek 30. ledna sešlo v místecké restauraci Carbon na jednom z pěti regionálních kol soutěže Král výčepních. Titul Mistr(ová) výčepních regionu si odnesla Věra Tůmová ze Zábřehu na Moravě. Úkolem těchto soutěžících za severní Moravy bylo načepovat tzv. pěkné pivo, a to jak do klasického půllitru, tak do třetinky. Deset porotců hodnotilo správnou míru, výšku pěny za určitý časový limit, svou úlohu jistě sehrál i celkový estetický dojem závodníka. Do mistrovských půllitrů se točilo světlé výčepní pivo Radegast Originál a do třetinek světlý ležák Radegast Premium. „Odborná porota hodnotila i celkový vizuální, chcete-li umělecký dojem, tedy, jak se pivo líbí. Respektive, porotci do svých hodnocení zahrnuli individuální pohled, jak si představují správné a pěkné pivo určené pro konzumenty,“ upřesnil ředitel soutěže Jiří Morávek. Po několika hodinách zápolení byly známy výsledky. Třetí místo obsadil Tomáš Pika z Velkých Hoštic, pomyslnou stříbrnou medaili si odnesl Radek Konečný z Petřvaldu a „zlatou“ se stala Věra Tůmová ze Zábřehu na Moravě. „Je skvělé, že vyhrála žena. Možná by stálo za úvahu, aby si naše příští první dáma, či prezidentka, tuto soutěž také vyzkoušela. Vždyť bude vládnout zemi, která dala světu první zlatý ležák – Pilsner Urquell,“ okomentoval výsledek „pivního zápolení“ ing. Josef Krýsl, vedoucí technického servisu Plzeňského Prazdroje, a.s. Kromě ní postoupilo do semifinále v Brně ještě 9 dalších soutěžících. Mistrovským titulem však soutěž nekončí, pokud se „mistrová“ probojuje dalšími koly a finále, může se stát Královnou všech výčepních v Česku, případně může naši zemi reprezentovat na mezinárodní úrovni v Rakousku. Neobvyklá soutěž vznikla ze společné iniciativy SNIP&CO, reklamní společnosti , s.r.o. a pivovaru Starobrno, a. s. ve spolupráci s a.s. Plzeňský prazdroj. Méně napjatou částí celého dopoledního klání byla soutěž v čepování piva za účasti mediálních pracovníků a VIP osobností. Té se zúčastnil též frýdecko-místecký místostarosta Mgr. Ivan Vrba a odnesl si krásné třetí místo a jistý postup do brněnského semifinále. (jač) FOTO: Jana Alžběta Čtvrtková Místostarosta Mgr. Ivan Vrba za přísného dohledu dozorčích točí své „pěkné pivo“, díky němuž nakonec postoupil do brněnského semifinále. A takto vypadá vítězka oblastního kola Krále výčepních Věra Tůmová, která pracuje v postřelmovské restauraci Na špici.