Svatby se mohou konat takřka kdekoliv

MM F-M

3. 3. 2003

O tom, že svatební obřady se mohou odehrávat na všech místech, která jsou k tomuto slavnostnímu aktu uzpůsobena, svědčí i nedávná svatba ve frýdecko-místeckých kasárnách. Již dávno není v našem městě pravidlem, že by snoubenci museli manželství uzavřít nutně v obřadní síni frýdeckého zámku. Novelizace zákona o rodině z roku 1998 umožňuje příslušnému matričnímu úřadu povolit uzavření manželství na kterémkoli vhodném místě. Na pracovnících matriky pak záleží, jak rozhodnou o vhodnosti či nevhodnosti snoubenci navrhovaného místa, v každém případě ale místo musí být důstojné. Místa prvních takovýchto svateb byla nádvoří frýdeckého zámku, ta se konala v červnu 1999, D klub Válcoven plechu, kino Petra Bezruče a dnes již tradiční svatební místo – zámecká zahrada v případě, že snoubenci upřednostňují exteriér. Snad k největší kuriozitě obřadního místa patřila kancelář velitele frýdecko-místeckého vojenského útvaru pplk. ing. Miroslava Hudečka. Tam starostka Frýdku-Místku ing. Eva Richtrová v pátek 21. února oddala civilní pracovnici vojenského útvaru Danu Marchlíkovou a vojáka z povolání Davida Kareše. Svatební veselice odehrávající se taktéž v administrativní budově vojenského útvaru byla zároveň i jakýmsi rozloučením s působením 443. protiletadlové raketové skupiny vůbec. (jač)