Japonský profesor ve Frýdku – Místku – I. Moravskoslezské gastroenterologické sympozium s mezinárodní účastí

MM F-M

1. 7. 2003

Nádory tlustého střeva a konečníku jsou v rozvinutých zemích opravdovou hrozbou. Ve světě ročně touto chorobou onemocní asi 950 000 osob, zhruba 50 % z nich zemře do 5 let od stanovení diagnózy. Nepříliš optimistické je zjištění, že Česká republika zaujímá ve světových statistikách výskytu tohoto onemocnění nezáviděníhodné 1. místo. Čeští lékaři ročně zjistí 75 nových onemocnění na 100 000 obyvatel. Na základě tohoto faktu byl v roce 2001 zahájen celonárodní program screeningu kolorektálního karcinomu, který je řízen Českou gastroenterologickou společností a týká se občanů starších padesáti let. Česká republika se tak po Německu stala druhou zemí na světě s takto zaměřeným národním programem. Jednou z oblastí, kde se v rámci ČR vyskytují nádorová onemocnění tlustého střeva a konečníku nejčastěji, je právě Moravskoslezský kraj. Na nepříznivou situaci ve výskytu kolorektálního karcinomu včas reagovali gastroenterologové z Nemocnice ve Frýdku – Místku, kteří již v roce 1998 zorganizovali regionální screeningový program. Jeho cílem bylo podchycení již vzniklých onemocnění a hlavně prevence. A tak bylo ve spolupráci s praktickými lékaři v prvních třech letech v Nemocnici ve Frýdku – Místku sledováno 3200 osob. U pozitivně testovaných pak bylo následnými vyšetřeními diagnostikováno celkem 19 zhoubných nádorů, u 32 osob byly nalezeny polypy s potenciálem zhoubného vývoje. Závažné onemocnění tedy bylo zjištěno u jednapadesáti zdánlivě zcela zdravých lidí! V úspěšnosti včasného podchycení zmíněných nádorů i v prodloužení délky a kvality života nemocných dosáhli frýdecko-místečtí lékaři výsledků, kterými se v současnosti může prezentovat jen několik evropských regionů. I proto gastroenterologové z Nemocnice ve Frýdku – Místku organizují I. Moravskoslezské gastroenterologické sympozium s mezinárodní účastí, které proběhne ve frýdecko-místecké Nové scéně Vlast 22. července 2003. „Tématem akce je včasná endoskopická diagnostika a léčba nádorů trávicí trubice,“ říkají gastroenterologové MUDr. Ondřej Urban a MUDr. Petr Vítek, organizátoři sympozia. „Potěšilo nás, že pozvání na sympozium přijala taková osobnost a celosvětově uznávaná kapacita v oboru endoskopie, jakou je pan profesor Masafumi Tabuchi, M.D., z Tokijské university. Navázali jsme s ním kontakt poprvé na Evropském gastroenterologickém týdnu v Ženevě v říjnu 2002. Již tenkrát se pan profesor živě zajímal o náš regionální screeningový program a výsledky naší práce jej zaujaly. Díky tomu profesor Tabuchi vystoupí na našem sympoziu s přednáškou o časném kolorektálním karcinomu, endoskopické diagnostice a následné léčbě. A nejen to. Účastníci semináře budou v přímém přenosu sledovat pana profesora, který na endoskopickém pracovišti naší nemocnice provede endoskopické vyšetření s využitím chromoendoskopie a zvětšovací kolonoskopie.“ Na sympoziu, jehož záštity se ujali hejtman Moravskoslezského kraje ing. Evžen Tošenovský a starostka Frýdku – Místku ing. Eva Richtrová, vystoupí uznávaný český gastroenterolog Prof. MUDr. Přemysl Frič, DrSc., který mimo jiné stál u zrodu českého programu pro včasné podchycení nádorových onemocnění trávicí trubice. Červencová konference je dalším významným krokem moravských gastroenterologů, kteří vnášejí světélka naděje do temnoty zvané „rakovina“.