Klub KOSŤA v novém kabátě

MM F-M

4. 2. 2004

Klub KOSŤA zahájil svoji činnost již před šesti lety. Od té doby seznal mnoho změn jak v náplni činnosti, tak v prostorovém a materiálním zázemí. Věková hranice docházející klientely se zvýšila a to s sebou přineslo i potřebu změnit interiér klubu a rozšířit nabídku aktivit. V říjnu minulého roku se tedy započalo s rozsáhlou rekonstrukcí objektu. Klub je koncipován jako tzv. nízkoprahové zařízení pro děti ve věku 12 – 15 let, pohybující se a trávící svůj volný čas na sídlišti Slezská ve Frýdku. Otevírací doba je od 13.00 do 17.00 hodin čtyři dny v týdnu a provoz je personálně zajišťován třemi sociálními asistentkami. „Dětem je umožněno pobývat v klubu bez zapojení se do jakékoliv strukturované činnosti a kdykoliv odejít. V podstatě jde o nabídku kvalitnějšího a bezpečnějšího zázemí, než jaké poskytují sídlištní ulice,“ vysvětlila sociální asistentka Kateřina Merová. Nyní, po rozsáhlých opravách, si mládež může v klubovně zahrát ping-pong, stolní fotbal, elektronické šipky nebo i zaposilovat na speciálním stroji. Protože v rámci rekonstrukce došlo i k rozšíření o další místnosti, mají mladí klienti k dispozici vybavenou dílnu pro výtvarnou a pracovní činnost, relaxační místnost pro odpočinek, četbu a stolní hry a hlavní klubovnu pro větší programové akce a video projekce. V ní se také v rámci prevence beseduje na nejrůznější, pro dnešní děti aktuální témata, jako je šikana, drogy a podobně. „Z hlediska sociální práce se snažíme o navazování kontaktu s příchozími dětmi a šetření jejich individuálních potřeb. Nabídkou situační intervence jim pak umožňujeme vytvoření a orientování se v problému, případně zprostředkování návazné pomoci s profesionálními odborníky,“ dodala Merová. Nutno poznamenat, že klubový život není jedinou činností Klubu Kosťa.Mezi doprovodnými akcemi letos proběhnou 4 zážitkové víkendové pobyty, výlety a exkurze (dle poptávky a zájmu klientů) a také prázdninové programy. „Náklady na rekonstrukci činily 160 tisíc korun. Vzhledem k tomu, co všechno se podařilo udělat, to není mnoho. Dík patří našim terénním pracovníkům, kteří připravili interiér a my jsme se tak obešli bez pomoci architekta,“ uvedla starostka města Ing. Eva Richtrová. (jač)