Na Hornické desítce se sešla skvělá konkurence

Archiv

MM F-M

9. 11. 2004

19. ročník Hornické desítky, největšího běhu na Moravě, který se uskutečnil pod záštitou a za vydatné podpory Města Frýdek-Místek, přilákal v sobotu 6. listopadu navzdory chladnému počasí 1137 vyznavačů aktivního pohybu všech věkových kategorií. Několik mládežnických kategorií odstartoval místostarosta Frýdku-Místku Petr Cvik, který zúčastněným popřál co nejlepší výkony, ale protože sám den předtím jeden absolvoval v plavkách při kolaudaci frýdecko-místeckého aquaparku, sám už se na start nepostavil. „Jsme rádi, že se podařilo závod takových rozměrů dostat do ulic města, které v den konání velmi ožije. Proto jej také významně finančně podporujeme,“ uvedl místostarosta Petr Cvik. Celý sportovní program zahájily závody mládeže s 544 účastníky. V Běhu pro zdraví startovalo 280 běžců všech věkových kategorií a novinku letošního ročníku Kondiční běh si vyzkoušelo 29 běžců. Na trať hlavního závodu na 10 km se vydalo 284 mužů a žen z celé České republiky, Slovenska, Polska a Ukrajiny. Vítězem se stal Slovák Miroslav Vanko v traťovém rekordu 29:10 min. Další místa patřila Polákům v pořadí Jakub Burghardt 29:34 min. a Artur Blaszinski 29:44 min. Nejlepší z českých reprezentantů doběhl na 8. místě Jan Kreusinger ze Čtyř Dvorů v čase 30:21 před 9. Janem Bláhou ze Sokola České Budějovice. Nad 35 let zvítězil Krzysztof Przybyla 30:03 min. Nad 45 let Pavol Klimeš za výborných 31:36 min.. Nad 55 let nenašel přemožitele Ivo Řezáč z Litvínova 37:35 min. Nad 65 let zvítězil Karel Piskoř z Tiché 41:37 min. Mezi juniory nenašel přemožitele Zdeněk Hnilo ze Žďáru n.Sázavou za 31:08 min. V ženách zvítězila naše reprezentantka Petra Kamínková v čase 33:39 min. a oplatila loňskou porážku Polce Justyně Bak z Polska. Třetí příčka patří další Polce Katarzyně Czyž. Mezi ženami nad 35 let si vedla nejlépe Izabela Zatorska z Polska za 34:40 min. a v juniorkách měla nejvíce sil Mirka Petronjuk, která zvládla 10 km za 38:30 min. Díky sponzorské podpoře byly připraveny velice zajímavé ceny, které předával místopředseda Českého atletického svazu Oldřich Zvolánek, ing. Jiří Hůla z Dolu Paskov a předsedkyně oddílu atletiky TJ Slezan F-M Klára Maštalířová. V hlavním závodě byly pro nejlepší připraveny finanční odměny ve výši 110.000 Kč. Dalších 25 cen v hodnotě 50.000 Kč se losovalo mezi všechny účastníky, pro všechny bylo připraveno tričko. V mládežnických kategoriích bylo oceněno prvních šest ve všech kategoriích, losovaly se ceny za 30.000 Kč. Všichni účastníci Běhu pro zdraví i Kondičního běhu obdrželi tričko a opět se losovaly pěkné ceny. „Děkujeme všem závodníkům za účast a věříme, že se nám podaří jubilejní 20. ročník připravit ve Frýdku-Místku minimálně na stejné úrovni jako letos,“ uvedla Klára Maštalířová.