Další kruhový objezd ve městě

MM F-M

11. 2. 2005

Ve Frýdku-Místku by měl přibýt další kruhový objezd, který má vylepšit bezpečnost dopravy. Rada města rozhodla o zpracování projektové dokumentace na výstavbu kruhového objezdu na křižovatce spojující ulici Staroměstská a Slezská. Ve Frýdku-Místku radnice prozatím vybudovala kruhový objezd na Kostikově náměstí, další vznikly u Tesca a na Beskydské ulici. Nyní se vážně uvažuje o vybudování dalšího kruhového objezdu na křižovatce směrem na Staré Město, kde loni v létě došlo k dopravní nehodě se smrtelnými následky. „Po konzultaci s Policií České republiky jsme se shodli, že nejlepším řešením by bylo vybudování kruhového objezdu a byl zde zřízen alespoň přechod pro chodce. Ten bychom měli nasvětlit, pokud do 1. dubna nezahájíme na kruhovém objezdu práce. Pokud se však nevyskytnou komplikace, měl by nový kruhový objezd být skutečně v provozu nejpozději do zahájení příštího školního roku a také v jeho blízkosti vzniknou, i když ve větší vzdálenosti, tři přechody pro chodce, které budou všechny nasvětleny,“ uvedl vedoucí odboru dopravy Miroslav Hronovský. V daném místě mají problém zejména chodci, u vozidel příliš komplikací nevzniká, i když někteří žehrají na to, že hlavní směr je na vedlejší ulici. „To je tak provedeno cíleně kvůli zpomalení dopravy,“ vysvětlil Hronovský. Podle něj se odborníci shodují v tom, že není příliš šťastné, aby se střídaly klasické křižovatky s kruhovými, takže čase může přibýt kruhové dopravní řešení také na křížení s ulicí Těšínská. „Vždycky je to otázka dopravního výzkumu na místě samém, ale obecně je dobře postavěný kruhový objezd vždy propustnější než křižovatka světelná. Na druhou stranu na světlech můžeme pouštět hasičům a sanitkám v případě potřeby zelenou vlnu k jejich hladšímu průjezdu, ale na rondlech je zvýhodnit neumíme,“ řekl Miroslav Hronovský.