Nejlepší žáky přijal místostarosta na radnici

MM F-M

28. 4. 2006

Místostarosta Petr Cvik spolu s vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy Ilonou Nowakovou včera ocenil nejlepší žáky základních a středních škol za jejich úspěchy v mimoškolní činnosti, sportovní výkony a dobré výsledky ve vědomostních soutěžích. „Jsem rád, že vás mohu přivítat ve velké zasedací místnosti, kde jindy zasedá zastupitelstvo města. Je to příjemná změna a pro mne milá povinnost, neboť za jiných okolností to zde bývá poněkud bouřlivější. Vám všem patří za skvělou propagaci města a škol, které navštěvujete, náš velký dík,“ promluvil k hostům místostarosta. Všech 26 dětí dostalo od města drobné dárky v podobě kornoutu se sladkostmi, děvčata si navíc odnesla deštník s logem města, hoši pro změnu obdrželi užitečnou termosku. Ocenění studenti a žáci: Tomáš Pavelek se věnuje šachové hře od pěti let pod záštitou Beskydské šachové školy. V roce 2004 získal titul mistra republiky v kategorii do 10 let. Vloni skončil na mistrovství České republiky na 2. místě a získal titul mistra Slovenské republiky. Letos vybojoval titul mistra ČR. Vít Kolek dosahuje výrazných úspěchů v soutěžích v německém jazyce. Zvítězil v okresním kole a poté se umístil v krajském kole soutěže v německém jazyce na 3. místě. Tomáš Franta má vynikající prospěch a chování. Zúčastnil se okresního kola olympiády z českého jazyka a matematických soutěží Pythagoriáda, Klokan a dalších. Jan Matusík během školní docházky má výborné chování a je úspěšný v atletických soutěžích Pohár rozhlasu, Atletický čtyřboj, ve skoku vysokém, také v basketbalu a v kopané. Lenka Špoková byla pátá v okresním kole matematické olympiády, v konverzaci v anglickém jazyce byla sedmá. Pracuje jako předseda žákovského parlamentu ZŠ na ul. El. Krásnohorské 2254. Barbora Blahutová obsadila v roce 2005 6. místo v celostátní soutěži v aerobiku jednotlivců a 2. místo v krajské soutěži fitness Sportem proti drogám. V celostátní soutěži Náš svět 2005 byla její práce vyhodnocena mezi deseti nejlepšími. Alexandr Nováček získal 2. místo v okresním kole matematické olympiády a 1. místo v republikovém kole literární kategorie soutěže Svět očima dětí, kterou každoročně vyhlašuje ministerstvo vnitra. Cenu převzal v Betlémské kapli z rukou ministra vnitra Františka Bublana. Ondřej Jaroš obsadil 2. místo v okresním kole matematické olympiády a 3. místo v okresním kole Pythagoriády. V roce 2005 se umístil na 6. místě v krajském kole olympiády z českého jazyka. Letos vyhrál soutěž Umíme to s MS Wordem, kterou pořádala Střední průmyslová škola F-M. Dita Janíková se věnuje atletice. Vybojovala 3. místo na mistrovství ČR v chůzi žaček na 3 km. Jako členka družstva se zasloužila o jeho vítězství v okresním i krajském kole Poháru rozhlasu a o vítězství v krajském finále Atletického čtyřboje dívek. Kateřina Sojková v roce 2005 zvítězila v okresním kole olympiády z biologie, účastnila se krajského kola. Letos se stala úspěšným řešitelem okresních kol fyzikální i chemické olympiády. Rostislav Mach se stal úspěšným řešitelem okresního kola fyzikální olympiády. Je členem vítězného družstva v okresním kole ve stolním tenise, v krajském kole toto družstvo obsadilo 5. místo. Adéla Štromajerová vloni postoupila do republikového kola olympiády v českém jazyce. Letos zvítězila v okresním kole a postoupila do krajského kola. Podobně úspěšná je i v angličtině. Z prvního místa v okresním kole postupuje do kraje. Je úspěšnou řešitelkou okresního kola matematické olympiády a členkou vítězného družstva ve fyzikální lize. Žákyně Monika Plavecká a Renata Žabenská jsou oceněny za aktivní, tvořivou a organizační práci v redakční radě školního časopisu Devítkoviny, za iniciativní a obětavou práci v celoškolní žákovské samosprávě ZŠ na ul. El. Krásnohorské 139. Tereza Nováková dosahuje mimořádných úspěchů ve sportovní gymnastice. V prosinci loňského roku v soutěži Teamgym junior obsadila 2. místo, rovněž 2. místo na úrovni kraje a 2. místo v jednotlivcích. Postoupila na mistrovství republiky, které proběhne v květnu 2006. Student Střední průmyslové školy Kamil Bezruč dosahuje vynikajících výsledků v požárním sportu jako člen Sboru dobrovolných hasičů ve Frýdku. Na evropské úrovni získal zlatou medaili na hasičské olympiádě v červenci 2005 v Chorvatsku. Jeho tým zvítězil v klasických disciplínách CTIF. Na loňském mistrovství ČR ve hrách Plamen a dorost v disciplíně běh na 100 m s překážkami – požární sport – obsadil 4. místo. Ondřeje Klímka nominovaly na ocenění dvě školy. Za dobré studijní výsledky oboru technické lyceum ho navrhlo ředitelství Střední průmyslové školy F-M a za úspěšnou reprezentaci ve hře na klarinet a saxofon také ředitelství Základní umělecké školy F-M. Ondřej je předním hráčem školní kapely Šuba-duba band, účinkuje i v dalších kapelách. Zvítězil jak v oblastním kole soutěže ve hře na saxofon, tak v ústředním kole 7. dubna ve Vysokém Mýtě. Studentka Střední zdravotnické školy F-M Soňa Kocháňová se účastní středoškolské odborné činnosti na téma „autismus“ a školního projektu „Zdravý životní styl – prevence civilizačních chorob“. Pracovala jako osobní asistent ve sdružení Podané ruce. Založila a vede skupinu Heřmánek, která hraje ochotnické divadlo. Píše autorské hry, působí i jako režisérka. Skupina Heřmánek se prezentovala na řadě divadelních festivalů, představení hrála i pro základní a střední školy ve Frýdku-Místku. Lucie Blehová se věnuje sportovním disciplínám judo a sambo, což je tradiční ruský zápasnický styl. V této disciplíně vloni zvítězila na mistrovství ČR v kategorii juniorky. V kategorii ženy obsadila 2. místo. Úspěšná byla i na mistrovství Evropy 2005, kde se jako juniorka umístila na 3. místě, v kategorii žen na 2. místě. Na letošním mistrovství ČR vybojovala v kat. juniorky 2. místo a v kat. open (bez rozdílu vah), zvítězila. Lucie je úspěšná i v judu. Na mistrovství ČR 2005 v kat. juniorky obsadila 3. místo. Gabriela Benešová reprezentuje město Frýdek-Místek v rychlostní kanoistice. V Českém poháru v kat. K4 juniorky 1 000 m obsadila 4. místo. Na mistrovství ČR v maratonu v kat. K2 juniorky 21,5 km obsadila 5. místo. Čtvrtá místa vybojovala i v II. Českém poháru K4 juniorky 1 000 m a K4 juniorky 500 m. Zvítězila v krajském závodě v Kojetíně v kat. K2 juniorky 5 km. V letošním školním roce ukončí nástavbové studium Propagace, které je pokračováním tříletého učebního oboru Aranžér, studentka Martina Bílková. V celostátním kole AR JUNIOR 2003 obsadila 3. místo v kategorii „maketa“, v roce 2005 ve stejné soutěži získala 2. místo v kat. „multifunkční obal“ a 1. místo v kat. „prostorový poutač“. Letos zvítězila v kat. „ekologický obal“ a v kreativní soutěži „Ospap“ byla druhá. Dvě přední místa jí též náležela v soutěži Můj sen Nadace Zikmunda Freuda. Anna Vegová ukončí letos učební obor Kadeřník. Má výborné studijní výsledky a ve svém oboru se úspěšně účastnila několika soutěží. Vloni patřila mezi desítku nejlepších na mistrovství republiky v Účesové tvorbě v Praze. Největším jejím úspěchem je 3. místo na mistrovství republiky v Účesové tvorbě HARMONIE 2006. Studentka Čtyřletého a osmiletého gymnázia ve F-M Anežka Kalábová má výborný studijní prospěch. V okresním kole matematické olympiády skončila čtvrtá a v krajském kole pak pátá. Účastnila se okresního kola olympiády z českého jazyka, také konverzačních soutěží z angličtiny a němčiny. Student Lukáš Kacíř úspěšně reprezentuje Gymnázium Petra Bezruče hned v několika sportovních disciplínách: sportovní gymnastice, šplhu a silovém čtyřboji. Jako letošní vítěz krajského kola ve sportovní gymnastice se zúčastní republikového kola. Kateřina Chalupová a Ondřej Hýl jsou zástupci sedmičlenné delegace studentů Gymnázia a SOŠ Frýdek-Místek, která se účastnila celostátního projektu Pražský model OSN. V jednáních delegace zastupovala stát Jižní Korea. S pomocí finanční dotace města Frýdek-Místek, Moravskoslezského kraje a soukromých subjektů propagovala zemi největšího investora – firmy Hyundai – v České republice. Eva Zientková, Radmila Mecová a Petra Kubová, trio zobcových fléten paní učitelky Lucie Peterkové ze Základní umělecké školy F-M, doplnily slavnostní program hudební vsuvkou.