DOTACE NA ZETEPLENÍ A EKOLOGICKÉ VYTÁPĚNÍ DOMŮ

MM F-M

8. 4. 2009

Státní fond životního prostředí bude rozdělovat dotace na zateplení a ekologické vytápění rodinných a obytných domů. Cílem programu „Zelená úsporám“ je zajistit realizaci opatření vedoucích k úsporám energie a využití obnovitelných zdrojů energie v rodinných a bytových domech.

Program je členěn do následujících oblastí podpory:

A. Úspora energie na vytápění
A.1. Komplexní zateplení obálky budovy vedoucí k dosažení nízkoenergetického  standardu
A.2.   Kvalitní zateplení vybraných částí obytných domů (dále jen dílčí zateplení)

B. Podpora novostaveb v pasivním energetickém standardu

C. Využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a přípravu teplé vody
C.1.   Výměna zdrojů na tuhá a kapalná fosilní paliva nebo elektrického vytápění za
nízkoemisní zdroje na biomasu a účinná tepelná čerpadla
C.2.  Instalace nízkoemisních zdrojů na biomasu a účinných tepelných čerpadel do novostaveb
C.3.   Instalace solárně-termických kolektorů

D. Dotační bonus za vybrané kombinace opatření

Oprávněnými žadateli o podporu jsou vlastníci a stavebníci rodinných a bytových domů (ne panelových), tedy:

• fyzické osoby (podporované opatření je určeno pouze pro domácnosti),
• společenství vlastníků bytových jednotek,
• bytová družstva,
• města a obce (včetně městských částí),
• podnikatelské subjekty,
• případně další právnické osoby.

Výše dotace se liší podle jednotlivých oblastí podpory, u zateplení může činit až 50% nákladů, u ekologického vytápění až 80% nákladů.

Žádat však mohou i žadatelé, kteří již investici realizují. Nutnou podmínkou pro přiznání dotace je v tomto případě ukončení realizace nejdříve 7. dubna 2009 (bude doloženo datem kolaudace, datem podání oznámení o užívání stavby nebo datem vystavení předávacího protokolu dodavatelskou firmou).

Žádost o dotaci se předkládá na krajské pracoviště SFŽP (Českobratrská 7, 702 00 Ostrava 2). Příjem žádostí o dotaci začne 22. dubna 2009.

Pro zájemce o dotace z Programu je zřízena Zelená linka. Číslo na call centrum je 800 260 500, provoz běží ve všední dny od 7:30 do 16:30 hodin. Své dotazy můžete také posílat na dotazy@zelenausporam.cz

Kompletní informace jsou k dispozici na http://www.zelenausporam.cz/.