Archiv

V mateřských školách město buduje atraktivní přírodní zahrady

Mateřské školy ve Frýdku-Místku, jejichž zřizovatelem je město, získávají postupně přírodní zahrady, ve kterých jsou děti hravou formou vedeny k poznávání přírody a k ochraně životního prostředí. Ve městě jsou již tři mateřinky s přírodní zahradou a čtvrtá v těchto dnech vzniká ve školce J. Myslivečka.

Nové přírodní zahrady jsou rozděleny do několika funkčních částí. Ve vzdělávací části děti pozorují svět živočichů prostřednictvím hmyzích domečků, ptačích budek nebo kamenišť pro ještěrky. V relaxační části jsou umístěné lavičky, dřevěné zvonkohry i posedové kameny s ohništěm. V zahradě chutí děti najdou vyvýšené dřevěné a vrbové záhony, kde mohou pěstovat zeleninu a bylinky a jsou zde vysázeny také angrešty, rybízy, maliny i ovocné stromy, převážně třešeň, jabloň, hruška. No a samozřejmě nechybí ani travnaté plochy a nové herní prvky z akátového dřeva, na kterých si děti zdokonalují svou hrubou motoriku. Jednotlivé části zahrad jsou doplněny o vrbové brány nebo atraktivní kopeček s tunelem.

Cílem přírodních zahrad je pravidelný pobyt ve venkovním prostředí a kontakt s přírodou, která se v různých ročních obdobích mění, což děti vede k pozorování přírodních procesů, ale také k různým formám experimentování, objevování a relaxování. Trávení volného času v mnohotvárném terénu povede také k větší pohyblivosti a obratnosti dětí, které si tak zlepší ovládání svého těla a nabudou vyšší sebedůvěru v pohybu. A podpořeno bude i jejich smyslové vnímání, budou si moci ohmatat různé materiály jako je hlína, písek, dřevo nebo kámen, čichat ke květům, uvidí barevnost rostlin, uslyší zpěv ptáků, okusí chuť vypěstovaného ovoce a zeleniny.

Pestrá přírodní zahrada rozvine u dětí přirozenou zvídavost a kreativitu. To vše je nenásilnou formou povede ke kladnému vztahu a o ochraně přírody a životního prostředí,“ řekl náměstek primátora Pavel Machala, který má školství ve své kompetenci.

V letošním roce se z přírodních zahrad mohou těšit děti v MŠ Mateřídouška - J. Božana  3141, MŠ Sněženka - 8. pěšího pluku 821 a MŠ J. Myslivečka. Náklady na realizaci těchto tří zahrad činily podle projektových dokumentací 5,8 miliónů korun. V  rámci veřejných zakázek se ale podařilo vysoutěžit ceny nižší. Oproti předpokládaným nákladům se ušetřilo 680 tisíc korun. Na vybudování zahrad město získalo také evropské dotace z Operačního programu Životní prostředí ve výši 4,6 miliónů korun. Z městské kasy tak město za tři přírodní zahrady zaplatilo jen něco málo přes 500 tisíc korun.

MM F-M, Jana Matějíková
ODBOR ŠKOLSTVÍ, KULTURY, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
24.09.2015 14:06
Počet zhlédnutí: 5 044