Nacházíte se: O městě
PDF E-mail Print

Radnice schválila snížení daně z nemovitosti

Současné vedení frýdecko-místecké radnice se dokázalo domluvit a na březnovém zastupitelstvu prosadit snížení daně z nemovitosti. Od roku 2018 tak vlastníkům nemovitostí zůstane v peněženkách celkem 28 milionů korun navíc, které budou chybět v městském rozpočtu. Město však deklaruje, že si s tímto výpadkem v dnešní době dokáže poradit.
20.03.2017 11:23
Počet zhlédnutí: 2567

Město přistoupilo ke zvýšení koeficientu daně z nemovitosti poté, co zakázalo na území města hazard a přišlo tak postupně o roční příjem z poplatků až ve výši 45 milionů korun. „Tehdy nebylo přívětivé ani rozpočtové určení daní, proto se zvýšil koeficient na dvojku s tím, že v případě, že se finance a hospodaření města zlepší, vrátíme jej zpět. Ta doba nastala, finance jsou v lepší kondici, snížili jsme také výrazně zadlužení města, a proto jsme přišli na zastupitelstvo s tímto snížením,“ uvedl primátor Michal Pobucký, který příliš neocenil „aktivitu“ části zastupitelů za hnutí ANO, kteří přišli s protinávrhem k verzi, která byla vyjednána i se zástupci hnutí ANO, kteří momentálně působí ve vedení města. „Takhle se politika nedělá. Nerozumím, proč bychom to měli komplikovat různými dalšími návrhy jenom proto, že to někdo dokázal vyjednat místo vás,“ reagoval primátor na protinávrh, který si našel podporu pouze dvanácti hlasů. „Dlouho jsme diskutovali a hledali jsme přiměřenou částku, kterou může rozpočet města postrádat. 28 milionů, které budou v rozpočtu chybět, je výsledek kompromisu, aby se našla potřebná většina, která návrh podpoří,“ přiblížil vyjednávání o strategickém tématu náměstek primátora Jiří Kajzar. „Město je živý organismus, v různých životních fázích. Má v příjmové oblasti značně omezené možnosti a ve své době peníze potřebovalo, aby přežilo. Argumentace byla, že se k tomu vrátíme, až nastane příhodnější čas, a koeficient zase změníme. Přijde mi rozumné, chovat se tak, jak nás doba nutí,“ shrnul Jaroslav Chýlek.

Primátor Michal Pobucký před hlasováním vyzval, aby k němu přistoupili zastupitelé s rozumem a vyhnuli se populistickým krokům. Pro předložený návrh v původním znění nakonec zvedlo ruku 38 zastupitelů napříč politickým spektrem.

MM F-M, Petr Pavelka
ODBOR ŠKOLSTVÍ, KULTURY, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY

Obrázky

O městě

TV vysílání

Facebook

Aktuální počasí

Dnes:
Zítra:
°C
°C

Odkazy

Novinky

Odběr novinek e-mailem.