Nacházíte se: O městě
PDF E-mail Print

Národní úspěch Mateřídoušky

Děti z Mateřídoušky a jejich pedagogický a maminkovský doprovod přijal na radnici primátor Michal Pobucký spolu s náměstkem pro oblast školství Pavlem Machalou a vedoucím odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy Jiřím Adámkem, aby jim popřáli k vítězství jejich projektu s názvem „Ekologické vzdělávání pro nejmenší“, který na národní úrovni zvítězil v kategorii Mládež v soutěži s E.ON ENERGY GLOBE.
09.11.2018 09:16
Počet zhlédnutí: 4628

Ředitelka Mateřské školy Mateřídouška Šárka Čerňáková krátce seznámila přítomné s průběhem předávání cen na slavnostním galavečeru v Praze a pomocí videoprezentace přiblížila ekologické aktivity školky. Ty jsou přebohaté, s cílem „ať máme krásnou Modrou planetu“, i když zatím se děti učí starat především o svou krásnou zahradu, která byla vybudována díky radnici, i s přispěním evropských fondů. „Dnes zábavě vévodí počítače, tablety a mobily, takže dnes se třeba podívat na broučka, to je velký objev, i když dříve to byla naprostá samozřejmost. Snažíme se, aby děti více žily v souladu s přírodou a opečovávaly ji,“ říká ředitelka školky. A tak děti nejen sledují hmyz, obligátně třídí odpad a sbírají pet víčka, ale taky pěstují zeleninu, šetří elektřinu, sbírají potravu pro zvířátka na zimu nebo čas od času kouknou, jak to vypadá na jejich hřbitově odpadků, kde odpočívá vše od ohryzku, přes papír, po sklo a umělou hmotu. Jejich úsilí se jim vyplácí. I když tomu nikdo moc uprostřed sídliště nevěřil, mohou se pochlubit tím, že si jejich připravený ježčí domeček už vyhlídl jeden bodlináč k přezimování. „Je to výborné, když to takto funguje, děti to baví a jsou nadšené. V ekologickém chování jsou díky školkám a školám dnes většinou šikovnější než dospělí a důležité je, že pak i na ty dospělé působí, aby se chovali správně,“ vyzdvihl náměstek primátora Pavel Machala. „Snažíme se o ekologickou výchovu všemi smysly. Děti třeba pažitku moc nemusí, ale když si ji samy vypěstují, nakrájí a posypou si tím chlebík, tak jim chutná líp než od kuchařky,“ vysvětlila fungující princip ředitelka Čerňáková. Její děti přesvědčily, že už ve školce vědí, jaká barva kontejneru patří ke konkrétnímu odpadu, a tak si odnesly kromě zážitku z přijetí primátorem i nějakou tu odměnu.

MM F-M, Petr Pavelka
ODBOR ŠKOLSTVÍ, KULTURY, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY

Obrázky

O městě

TV vysílání

Facebook

Aktuální počasí

Dnes:
Zítra:
4.44 °C
7.9 °C

Odkazy

Novinky

Odběr novinek e-mailem.Kontrola Zadejte číslo složené z dnešního datumu a roku a dne (například druhy leden 2018 vypdata takhle . 120182)