Nacházíte se: O městě > Informace o městě > Partnerská města > Bielsko-Biala - Polsko

Bielsko-Biala - Polsko

PDF E-mail Print

Dvojměstí Bielsko-Biala vzniklo 1. ledna 1951 sloučením dvou dříve samostatných starobylých měst - slezského Bielska a malopolské Bialé. Zeměpisná poloha v blízkém sousedství České republiky a Slovenska, i značný obchodní a průmyslový význam způsobily, že je považováno za hlavní město beskydského regionu. Dominantou v bielské  části města je hrad, nejvýraznější budovou je neorenesanční bialská radnice - dnešní městský úřad, zajímavé je rovněž historické hlavní nádraží z období rakousko-uherské říše.

Polské město Bielsko-Biala s počtem obyvatel 180 tisíc je správním centrem stejnojmenného powiatu (okresu).  Od roku 1989 je město důležitým průmyslovým, kulturním, vědeckým a turistickým centrem v severním Polsku. Již řadu let je partnerským městem jak pro město Frýdek-Místek tak i pro celý Region Beskydy v oblasti kulturně společenské, sportovní a dalších aktivit. Smlouva o vzájemné spolupráci mezi městem Frýdek-Místek a Bielsko-Bialou byla podepsána 14. července 1999. Od tohoto roku probíhala intenzivní spolupráce prostřednictvím Euroregionu Beskydy, kdy město Bielsko-Biala je sídlem Regionu Beskydy na polské straně a město Frýdek-Místek sídlem Regionu Beskydy na české straně. Spolupráce probíhá nejvíce v rovině cestovního ruchu, který je již delší dobou významnou součástí hospodářství každého státu.Cestovní ruch je rovněž podstatným stavebním kamenem pro ekonomický a hospodářský rozvoj našeho, beskydského regionu. Konkrétně se jedná o veletrhy cestovního ruchu pořádané jak v Polsku (Bielsko-Biala, Katovice, Varšava, Poznaň), tak i u nás (Brno, Praha).

Další přeshraniční spoluprací jsou mezinárodní lehkoatletické závody žáků základních škol pořádané každým rokem a další kulturní, společenské, sportovní a další aktivity.

Nynější spolupráce probíhá především v rámci Euroregionu Beskydy.

 

 

  • Smlouva o vzájemné spolupráci mezi městy F-M ČR a BB, PL - 14. 7. 1999

Strany budou podporovat a prohlubovat kontakty hlavně v oblastech:

 

1)   - Budou rozvíjet vztahy v duchu vzájemné úcty porozumění a partnerství.

 

2)   - Zabezpečení optimalizace podmínek pro spolupráci na úrovni měst, jako i na úrovni podniku a podnikatelů z obou měst a jejich okolí.

 

3)   - Aktivně budou napomáhat rozvoji a spolupráci v oblasti podnikání, vzdělávání, kultury, umění, sportu a cestovního ruchu.

 

4)   - Rozvíjet spolupráci v oblasti cestovního ruchu s cílem nabídnout Region

Moravsko- Slezských Beskyd.

 

- Budou uskutečňovat konzultace odborníků zejména v oblasti řízení a samosprávy.

 

Obrázky

O městě

TV vysílání

Aktuální počasí

Dnes:
Zítra:
-2.93 °C
0.84 °C

Odkazy

Novinky

Odběr novinek e-mailem.Kontrola Zadejte číslo složené z dnešního datumu a roku a dne (například druhy leden 2018 vypdata takhle . 120182)