Nacházíte se: O městě > Kultura

Fotoklub Art Collegium

Informace

LogoFotoklub Art Collegium sdružuje amatérské fotografy z Frýdku-Místku a okolí.

V roce 1990 se prakticky rozpadl tehdejší Fotoklub Válcoven plechu Frýdek-Místek. Pět zbývajících členů se rozhodlo pokračovat v činnosti a založili sdružení pod názvem Art Collegium. Postupně přicházeli další zájemci o výtvarnou fotografii a v současné době se počet členů fotoklubu pohybuje kolem 10.

Největší oblibě v klubu se těší dokumentární fotografie, často se objevuje krajina, výjimkou není ani portrét nebo akt. Fotoklub je aktivním členem V-klubu výtvarníků Frýdecko-Místecka. Členové fotoklubu své práce vystavují zejména ve Frýdku-Místku a okolí, avšak jejich práce je možno spatřit i v Jindřichově Hradci, Hranicích na Moravě, Ostravě, Martině, Děčíně, Chrudimi nebo Praze. Zúčastňujeme se dvou celostátních meziklubovních fotosoutěží (Mapový okruh Vysočina a Českobudějovický mapový okruh). Fotoklub také každoročně pořádá fotosoutěž pro mladé autory do 25 let z Frýdku-Místku a okolí za přispění Radnice Frýdku-Místku.

Jednou z nejúspěšnějších akcí fotoklubu v nedávné době bylo „Město na přelomu tisíciletí“. V tomto rozsáhlém projektu, který byl realizován s podporou Městského úřadu ve Frýdku-Místku, autoři fotografovali nejdůležitější akce na území města Frýdku-Místku na konci roku 1999 a v průběhu celého roku 2000.Výsledkem je unikátní kolekce 50 fotografií, které byly vystaveny v květnu 2002 v prostorách Městského úřadu ve Frýdku-Místku. Reprízy této výstavy proběhly zatím ve Frýdlantě nad Ostravicí, v Hranicích na Moravě a Ostravě. Výběr z této kolekce fotografií zaslal fotoklub počátkem roku 2002 do Národní přehlídky amatérské fotografie ve Svitavách. Porota hodnotila 645 snímků a 9 kolektivů. Výsledkem byl historický úspěch fotoklubu Art Collegium Frýdek-Místek – vítězství v kategorii kolektivů a navíc 2. místo ing. Arnošta Čaply v kategorii jednotlivců. Stejného úspěchu dosáhl ing. Čapla i o rok později.

Dalším úspěchem fotoklubu bylo získání jednoho prvního a dvou druhých míst ve fotosoutěži Sigmund Freud včera-dnes-zítra (Popieluch, Žiška). Reprezentační kolekce fotografií z této soutěže byla vystavena zatím v Příboře, Praze, Ostravě, Frýdku-Místku a Bratislavě. Úspěchem bylo také 3. místo fotoklubu v regionální přehlídce fotoklubů v Havířově v roce 2007. Mezi úspěšné autory se řadí Jiří Kluska (2. místo v Národní přehlídce amatérské fotografie v r. 2001), Andrea Filipcová, Jiří Javorek, Luboš Myslikovjan (několikrát 4. a 5. místo ve fotosoutěži Valašská krajina), Vladimír Pryček, Pavel Rašík, Jarmila Špetíková a Miroslav Žiška.

Posledním, zatím nedokončeným projektem fotoklubu je cyklus „Nezapomeňte!“, který je vytvořen fotografiemi z koncentračního tábora v Osvětimi a byl vystaven za přítomnosti čelních představitelů České židovské obce u příležitosti slavnostního odhalení památníku na židovském hřbitově ve Svitavách v roce 2003 v Kulturním středisku Svitavy.

Staráme se o Galerii Fotoklubu Art Collegium Frýdek-Místek v Městské knihovně v Místku.

Všechny zájemce o výtvarnou fotografii zveme na pravidelné schůzky, které máme každé úterý (mimo prázdnin) od 17. 00 hod. v budově Obchodní akademie ve Frýdku-Místku, Palackého 123.

Ulice: Palackého 123
Město: Frýdek-Místek
PSČ: 73801
Email: artcol [zavináč] seznam.cz