Nacházíte se: O městě > Kultura

Pěvecký sbor Smetana Frýdek-Místek, z.s.

Informace

Pěvecký sbor Smetana Frýdek-Místek vznikl v roce 1910. Prvním sbormistrem nového mužského sboru se stal vynikající hudebník,pedagog,skladatel a dirigent František Kolařík,jehož zásluhou výkony sboru od počátku dosahovaly vynikající úrovně. Za 100 let své existence prožil sbor léta slavná i léta krizová. Repertoár sboru zahrnoval skladby od sborových úprav lidových písní až po díla naší klasické hudební literatury. V dalších letech se ve sboru vystřídaly celé generace amatérských zpěváků ale především řada vynikajících sbormistrů. Vrcholným obdobím činnosti mužského sboru byla 80 léta 20.století,kdy pod vedením sbormistra Františka Kluse sbor dosáhl vynikající umělecké úrovně,vystupoval nejen v našem městě a jeho okolí,ale v mnoha různých místech naší republiky i v zahraničí. V 90 letech 20 století se dostavila generační krize a následkem bylo rozšíření sboru o ženskou část ,čímž vznikl sbor smíšený,který pod vedením sbormistryně Ing. Hanky Olkové navazuje na dlouholetou tradici sborového zpěvu v našem městě. Sbor si vybudoval nový rozsáhlý repertoár z oblasti smíšených sborů a postupně se dostal do povědomí posluchačů jako interpret hudby klasické,sborových úprav lidových písní i písní populární hudby a především jako interpret hudby duchovní,dříve tolik opomíjené. Smíšený pěvecký sbor Smetana patří k nejvýznamnějším amatérským hudebním tělesům působícím ve Frýdku-Místku,často spolupracuje s dalšími hudebními tělesy našeho města, především se Symfonickým orchestrem Frýdek-Místek , s Ženským pěveckým sborem Martinů a Lašským pěveckým sborem Baška. Samostatně sbor každoročně uskuteční několik koncertů a příležitostných vystoupení v našem městě a okolí,různorodý repertoár mu umožňuje vystupovat v chrámech, v kulturních domech a ostatních příležitostech.Pravidelně sbor vystupuje v rámci různých sborových festivalů nejen u nás,ale i v Polsku,alespoň jednou ročně organizuje koncerty za účasti pozvaných sborů. Pravidelně každý rok pořádá sbor od roku 2003 Festival dětských pěveckých sborů. Tento festival se setkává s velkým ohlasem u dětí i sbormistrů školních sborů z celého okresu. V roce 2010 oslavil sbor 100 leté výročí založení sboru . V letošním roce 2015 slaví sbor 20 výročí činnosti smíšeného pěveckého sboru.


Akce

Přílohy

RSS

Nábor nových členů sboru.

autor: Lubomír Červenka, 25.10.2015 19:21

Pěvecký sbor Smetana se již delší dobu potýká s úbytkem zpěváků z věkových a zdravotních důvodů. Rádi přivítáme v našich řadách především mužské hlasy,bas a tenor. Najdete ... [ celý článek ]

< 1 >

O městě

TV vysílání

Aktuální počasí

Dnes:
Zítra:
20.59 °C
15.21 °C

Odkazy

Novinky

Odběr novinek e-mailem.Kontrola Zadejte číslo složené z dnešního datumu a roku a dne (například druhy leden 2018 vypdata takhle . 120182)