Nacházíte se: O městě > Kultura

Dechová hudba HUŤAŘKA

Informace

     Datum vzniku této kapely není přesně znám, ale podle paměti bývalých členů byla založena asi před 40lety pod názvem Huťařka. Mezi zakládajícími členy patřil František Řeha,který působil rovněž v orchestru Válcoven plechu ve Frýdku-Místku.

        Coby skladatel a aranžér se ujal kapely Zdeněk Michna,který neměl svou úlohu nijak jednoduchou. Kvůli zájmu veřejnosti o kapely spíše s menším počtem muzikantů musel mnoho skladeb upravit pro toto obsazení : tři trubky, tenor, baryton, tuba, bicí a es-trubka. Tato kapela vystupovala především na plesech, oslavách, různých slavnostech, ale s důstojnými výsledky se účastnila i soutěží pro malé dechové orchestry. Kapela sice počtem členů „zeštíhlela”, ale na prestiži jí to vůbec neubralo, ba naopak. Stávalo se, že některé objednávky k hudební produkci pro velký zájem nemohly být potvrzeny. Na tomto úspěchu měl kromě samotných členů rovněž nemalý podíl frýdeckomístecký rodák - známý kapelník, skladatel a aranžér Miloš Machek, který s touto kapelou externě spolupracoval až do své smrti na konci roku 1999. Kapela se pravidelně zúčastňovala na folklorních slavnostech v Turzovce, kde si získala řadu posluchačů. Českou lidovou muziku šířila s úspěchem též v Polsku,Slovensku,Německu,Maďarsku,Rusku.

 

     Začátkem 90. let došlo k dalším změnám v kapele. Řízení malého dechového orchestru se ujal Michal Paluzga a změnám dostálo rovněž i nástrojové obsazení kapely: dvě křídlovky, b-trubka, tenor, baryton, tuba, bicí,harmonika a zpěvy. Touto změnou se Huťařka stala kapelou taneční, jejímž cílem je díky snaze o vkusné provedení skladeb spokojený posluchač. O kapele se říká, že dokáže rozveselit a uspokojit každého posluchače. A to je asi to nejlepší, co si muzikanti a zpěváci mohou přát.

Nástrojové obsazení :

Paluzga Václav - křídlovka 1
Kotra Miroslav- křídlovka 2
Michna Jindřich - obligátka
Pavlíček Zdeněk – baryton
Žídek Václav - tenor
Kresta František - tuba
Paluzga Michal - bicí
Pavlíček Vít – akordeon,zpěv
Kotzurová Marcela - zpěv

 


Kontakty

Ulice: Pod zahradami 1300
Město: Kopřivnice
PSČ: 74221
Telefon: +420 777 105 158
Email: michal.paluzga [zavináč] seznam.cz
WWW: www.hutarka.czAkce

Fotky

Přílohy

RSS

O městě

TV vysílání

Aktuální počasí

Dnes:
Zítra:
20.59 °C
15.21 °C

Odkazy

Novinky

Odběr novinek e-mailem.Kontrola Zadejte číslo složené z dnešního datumu a roku a dne (například druhy leden 2018 vypdata takhle . 120182)