Nacházíte se: O městě > Kultura

Pobeskydský spolek přátel výtvarného umění ve Frýdku-Místku

Informace

K nejstarším  zájmovým spolkům ve městě  patří  Pobeskydský  klub přátel výtvarného umění  ve Frýdku-Místku, který vznikl na konci bouřlivého roku 1968. Prodělal  několik  organizačních proměn, od letošního roku vystupuje s novým názvem Pobeskydský spolek přátel výtvarného umění ve Frýdku-Místku.  Sdružuje stovky zájemců o umění, včetně několika středních škol.

Jeho cílem je informovat a vzbuzovat  zájem o výtvarné umění.  Prostory k realizaci akcí ochotně poskytuje zejména VOŠ Goodwill ve Frýdku-Místku a Městská knihovna ve Frýdku-Místku.  Jádrem činnosti je přednášková, okrajově i kurzovní  činnost. Tematicky zahrnují přednášky a besedy celou oblast výtvarného umění, architektury, památek  s přesahem  do etnografie,  lidového umění apod.  K lektorům  patří vedle  členů spolku  přední odborníci  z Česka,  umělečtí  historici, galeristé, pedagogové.

 Oblíbené jsou návštěvy ateliérů, dílen a besedy s umělci na výstavách. Příležitostí jsou i vernisáže, derniéry, tematické akce (např. k Dušovu roku).  Setkání za léta byly stovky – např. s J. Hrnčárkem,

J. Šmolkovou,E. Servátkovou, J. Novickým, L. Majerem, J. Homolkou, K. Říhovským, J. Lyskovou-Petržílkovou, Zd. Hudečkem, M. Raškou, I. Hartingrem, B. Liberdou, J. Sibinským, P. Sedlíkem a desítkami dalších umělců.

 Oblíbené  jsou odborně  koncipované zájezdy  jedno i vícedenní po památkách, galeriích a dalších výtvarných objektech. Spolku se podařilo zmapovat  takřka celé Česko,  většinu Slovenska, zájezdy směřují  i do Rakouska, Německa,  Polska a Maďarska. 

 Od roku 2002 pořádá  spolek výstavy v Galerii  Goodwill, nebo ve spolupráci s  dalšími institucemi (např. Kulturním  domem ve Frýdlantu n. O. ,Městskou knihovnou ve Frýdku-Místku).  Preferuje hlavně  zapomínané  autory regionální i vzdálenější. 

 Unikátní v Česku  je vydávání Portfolií -souborů  grafických originálních tisků Vydavatelskou činností,  podporovanou statutárním městem Frýdek-Místek, přispívá  spolek  originálním způsobem  k prezentaci regionu a upevnění jeho kulturních tradic.

 Dokladem  autority spolku  je  čestné členství, které spolek  nabídl řadě osobností, a které je významnou podporou a zviditelněním našeho regionu. Ve výčtu je řada významných umělců, kteří přispěli k rozvoji uměleckého života u nás. Patřili k nim ak.mal. František Podešva, malíř a grafik Vladimír Komárek, který měl k našemu městu a spolku mimořádný vztah,  malířka Eliška Servátková, umělecký knihař Jaroslav Olšák, akademický malíř Jan Hrnčárek,  Eva Kučerová – Landsbergrová, Jaroslav Homolka,  Karel Říhovský,  ak. mal. Luděk Majer, Anna Báchorková,  Inge Kosková a  Petr Pavliňák.

Velice bohatý je vnitřní  společenský život klubu. Setkání na akcích jako je  valná hromada,  tradiční vánoční večery s uměním  jsou spojeny s dalšími besedami o umění, aukcemi apod. Členové dostávají každoročně výtvarné  prémie   (např. K. Valtera, manželů Benešových , J.Velčovského  a dalších umělců), členské legitimace  jsou slosovatelné.   Bohatá činnost spolku  využívá  místní nabídku,  vychází z něj podněty pro  město, je významná pro výtvarný život, ovlivnění kulturnosti  mladé generace a pro zprostředkování  kulturních tradic  města  i mimo region.


Kontakty

Kancelář: VOŠ Goodwill
Ulice: Prokopa Holého 400
Město: Frýdek-Místek
Email: bogar [zavináč] seznam.cz
WWW: pkpvu.webnode.czAkce

Fotky

Přílohy

RSS

O městě

TV vysílání

Aktuální počasí

Dnes:
Zítra:
20.59 °C
15.21 °C

Odkazy

Novinky

Odběr novinek e-mailem.Kontrola Zadejte číslo složené z dnešního datumu a roku a dne (například druhy leden 2018 vypdata takhle . 120182)