Aktuality

MHD ZDARMA – změna ve vydávání potvrzení o bezdlužnosti

Jedním z kroků, které musí učinit žadatel o vydání čipové karty a ročního kuponu pro přepravu zdarma je předložení potvrzení o bezdlužnosti. Toto se bude vydávat pouze v budově magistrátu na ulici Radniční 1148, oddělení místních daní a poplatků (v přízemí), a to v době úředních hodin: - pondělí a středa: 8:00 – 17:00 - čtvrtek: 8:00 – 15:00

Autobusem s kartou ODIS

Soukromý dopravce ČSAD Frýdek-Místek, který zajišťuje městskou hromadnou dopravu ve Frýdku-Místku, přechází na centrální přepravní systém Moravskoslezského kraje, pro který bude zajišťovat také meziměstskou přepravu. A protože krajský koordinátor dopravy v rámci zachování integrace dopravy v Moravskoslezském kraji nově připouští odbavování pouze čipovou kartou ODIS nebo bankovní kartou, mění ČSAD Frýdek-Místek ve svých autobusech odbavovací zařízení. Cestující si tak musí vyřídit kartu novou, tak zvanou ODISku. Ta už je nutná pro odbavení v příměstských (krajských) autobusech.

Odbavovací zařízení, která se používají v rámci Moravskoslezského kraje a která jsou instalována také do autobusů provozovaných společností ČSAD Frýdek-Místek, již nepřečtou starší typy čipových karet, přesněji karty s černým,  modrým a také žlutým podkladem. Tyto jsou již neplatné.

Karta na MHD zdarma (zelená) bude v autobusech MHD fungovat do prosince 2019, poté již odbavovací zařízení kartu nepřečte. Ovšem již od 1. 9. 2019 nebude možné na tuto kartu nahrát roční kupón na MHD zdarma. To bude možné pouze na ODISku.

S ODISkou jsou vybrané druhy jízdného levnější a pro cestování v rámci Integrovaného systému Moravskoslezského kraje již postačí jeden typ čipové karty (stejně jako při přestupování z městského na příměstský autobus).

Na ODISku lze nahrát roční kupón na MHD zdarma, dlouhodobé časové jízdenky, ale taky vložit hotovost a používat ji jako elektronickou peněženku a uplatňovat tak levnější jízdné v regionálních autobusech i vlacích. Na ODISku lze v některé ze železničních stanic nahrát také Kartu ČD a využít ji tak pro levnější cestování všemi vlaky Českých drah. Více o výhodách karty ODIS na https://www.kodis.cz/cz/dopravni-infocentra/odiska/ .

JAK NA TO?

Kdo karty mění?

Společnost ČSAD Frýdek-Místek a.s.

Kde?

V přepravní kanceláři na autobusovém nádraží ve Frýdku, na ulici Na Poříčí.

Kdy?

V pracovní dny od 6 do 18 hodin, v sobotu od 6 do 11.30 hodin.(časy může ČSAD aktualizovat  - viz přepravní kanceláře https://www.3csad.cz/kontakty/prepravni-kancelare-p74(od 3. 4. 2019 až do odvolání upravilo ČSAD a.s. provozní dobu přepravní kanceláře na 7-15 hod.)  

Musím něco zaplatit?

Jednorázový poplatek – 130 Kč.

Co mít s sebou?

Příklad č. 1

Měním kartu na MHD zdarma za ODISku:

 

Příklad č.2

Jsem již držitelem karty ODIS, MHD zdarma jsem zatím nevyužíval, ale mám o to zájem. 

  • je nutné vyřídit si potvrzení o bezdlužnosti vůči městu
  • potvrzení vydává na počkání magistrát, ulice Radniční 1148, Frýdek
  • k vystavení potvrzení magistrátu je nutné předložit průkaz totožnosti (OP, pas), za nezletilé děti vyřizují potvrzení o bezdlužnosti rodiče a na magistrátu předkládají rodný list dítěte nebo jeho kartičku zdravotní pojišťovny
  • vystavené potvrzení o bezdlužnosti následně předložíte v přepravní kanceláři na autobusovém nádraží, kde vám bude na kartu ODIS nahrán roční kupón na MHD zdarma v rámci MHD Frýdek-Místek (bezdlužnost lze doložit až při vyzvednutí ODIS karty)
  • v případě zájmu lze nahrát také finanční hotovost do tzv. elektronické peněženky (v rámci ODIS lze použít při platbě v příměstských autobusech nebo platbě vlakové jízdenky)

 

Příklad č. 3

Nejsem držitelem žádné karty, chci si vyřídit kartu ODIS a využívat možnost MHD zdarma ve F-M.

  • vyplněnou Žádost o vydání ODISky a Souhlas se zpracováním osobních údajů (lze vyzvednout na místě nebo stáhnout z webu ČSAD - viz příklad 1).
  • fotografii o rozměrech 35x45 mm,
  • průkaz totožnosti, v případě studentů doklad prokazující studium
  • potvrzení o bezdlužnosti vůči městu – viz příklad č. 2

Jak dlouho bude vyřízení ODISky trvat?

Doba pro vydání ODISky je 21 dnů.

 

Od 10. 12. 2019 bude možné cestovat v autobusech ČSAD Frýdek-Místek a.s. pouze s čipovou kartou ODIS.

Z výše uvedeného vyplývá, že pro cestující je nejvýhodnější co nejdříve přejít na čipovou kartu splňující standardy čipové karty ODIS, neboť tuto čipovou kartu mohou využít v městské hromadné dopravě, tak i v příměstské autobusové dopravě, a využít tak výhod jak městského tarifu, tak i tarifu ODIS.

Přepravní a tarifní podmínky společnosti ČSAD pro MHD ve Frýdku-Místku na https://www.3csad.cz/media/files/50/file/prepravni-podminky-1-10-2018.pdf

MM F-M, Jana Matějíková
ODBOR ŠKOLSTVÍ, KULTURY, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
22.11.2011 13:30
(Aktualizováno: 10.7.2019 12:42)
Počet zhlédnutí: 36 219