FRÝDEK-MÍSTEK ROZŠÍŘÍ PÉČI O LIDI S DEMENCÍ, CHYSTÁ ALZHEIMER CENTRUM I DOMOVINKU

Jana Musálková Jeckelová

24. 1. 2023

Frýdecko-místecká radnice zintenzivní péči o seniory a o lidi s různými typy demencí. Město získalo pro své obyvatele třicítku míst v Domově Medela ve Frýdlantě nad Ostravicí a chystá výstavbu Alzheimer centra i Domovinky na zelené louce.

Péče o lidi s různými typy demencí se ve Frýdku-Místku rozšíří. Radnice připravuje výstavbu Alzheimer centra poblíž sídelní části města v lokalitě Baranovice, Nová Osada. Prodává městský pozemek, na kterém by zařízení vybudoval soukromý investor do dvou až tří let. Město by k němu nechalo vystavět přístupovou cestu.

„Centrum by mělo disponovat 100 lůžek ve dvoulůžkových pokojích a mělo by nabízet 24hodinovou péči pro klienty. Město by se podílelo na provozu centra dotacemi, formou příspěvků na pobyt klientů,“ uvedla náměstkyně pro oblast sociální péče, sociálních služeb a zdravotnictví Leona Sárkőziová (ANO 2011).

V plánu je také výstavba zařízení, které by sloužilo jako odlehčovací služba pro seniory. Tzv. Domovinka funguje na podobném principu jako mateřská školka a poskytuje úlevu pro rodiny, které se v domácím prostředí starají o seniora a zároveň pracují.

„Senior je během dne v Domovince, má zajištěn program a stravování. V odpoledních hodinách si jej pak rodina odveze domů, anebo rozvoz zajistí pracovníci Domovinky,“ dodala náměstkyně Sárkőziová.

V současnosti ve městě funguje Centrum denní péče – Domovinka v rámci Centra pečovatelské služby Frýdek-Místek v ulici J. Lady v Místku. Kapacita zařízení je 18 míst, přičemž „nová Domovinka“ by měla mít kapacitu 40 míst a vzniknout by měla ve stejné lokalitě jako budoucí Alzheimer centrum. Výstavbu by platilo město a zajistilo by také vybudování příjezdové cesty k zařízení.

Třicítku míst pro obyvatele Frýdku-Místku již zajistilo a financuje město v nově otevřeném Domově Medela ve Frýdlantě nad Ostravicí, který se specializuje na péči o lidi s Alzheimerovou chorobou a s dalšími onemocněními.