KŘÍŽ NA VRŠAVCI JE JAKO NOVÝ. MÍSTNÍ ZVOU NA SLAVNOSTNÍ POŽEHNÁNÍ

Jana Musálková Jeckelová

19. 10. 2022

Restaurátor úspěšně dokončil opravu božích muk v Nových Dvorech-Vršavci. Spravil podstavec, vyčistil kámen a obnovil zašlý nápis i chybějící části. Obnovy se dočkal i samotný kříž, který byl zbaven starých nátěrů i koroze a znovu byl natřen.

Cenná barokní památka měla narušenou statiku i nachýlený litinový kříž, zatékala do ní voda, obvodová odnož se propadala do země a samotný pískovcový podstavec byl roztržený. Některé drobné části božích muk dokonce chyběly.

„Je důležité zaměřovat pozornost i na tyto drobné památky, které pamatují naše předky. Krajina kolem nich se postupně přetváří, ony by ale měly zůstat pevnými body a držet ducha místa i pro budoucí generace,“ řekl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Na obnovu měla přispět dotace z ministerstva kultury, dotační titul však nakonec nebyl vyhlášen. 168 tisíc korun tak uhradilo město ze svého rozpočtu.

„Asi málokdo ví, že boží muka na Nových Dvorech-Vršavci přišla o původní kamenný kříž v roce 1957, kdy na ni při vichřici spadl strom. Z vyprávění mého přítele pana Františka vím, že on a jeho bratr Karel, donesli ze hřbitova u kostela v Sedlištích železný kříž, kterým nahradili ten původní kamenný,“ připomněl zajímavou historii božích muk občan Emil Fojtík, který tiskovému oddělení předal také dobové fotografie.

V letošním roce má být dokončena obnova také dalších drobných sakrálních památek – jde o kapličku v Bruzovské ulici, sloupovou kapličku v ulici ČSA a pískovcový kříž na hřbitově v Lískovci.

Boží muka v Nových Dvorech-Vršavci nechají místní požehnat. Slavnostní událost se koná v pátek 21. října od 16 hodin.

Fotografie použity s laskavým svolením pana Emila Fojtíka.