Rodiny z F≈M v nesnázích

Vážení občané, v této části městského webu sdílíme příběhy potřebných rodin z Frýdku-Místku, které založily ve své těžké životní situaci sbírky na prověřených platformách a obrátily se na nás s prosbou o sdílení:

Ještě letos v květnu 2023 se celá rodina radovala z přijetí 15leté Lil na její vysněnou školu – gymnázium, kde si velmi přála studovat po vzoru své starší sestry. Lil však krátce po přijetí na školu začaly trápit zdravotní potíže, které 15. 6. 2023 vyvrcholily urgentním převozem do nemocnice kvůli silným bolestem. Bližší diagnózu určili nakonec odborníci z Prahy a Slovenska a rodina se dozvěděla smutnou zprávu – a to, že Lil trpí vzácným onemocněním, které se velmi obtížně diagnostikuje, ale také léčí. Podstatou je geneticky podmíněné onemocnění pojivové tkáně, které v těle způsobuje celou řadu souvisejících onemocnění a komorbidit. 


Nikolka z Frýdku-Místku trpí PCDH 19 – diagnózou, která její rodině obrátila život vzhůru nohama. Jedná se o vzácné a těžké onemocnění, které Nikolku v životě velmi omezuje. V České republice je Nikolka jediná s touto diagnózou. Toto onemocnění se projevuje velmi častými a těžkými záchvaty, u kterých Nikolka někdy upadá až do bezvědomí. Dárci, kteří chtějí holčičce přispět na pomůcky a rehabilitace, zjistí více informací zde: Darujme Nikolce potřebné pomůcky a rehabilitace (znesnaze21.cz)


V únoru roku 2023 byla Ondrovi nalezena tekutina v oblasti mozku. Důkladnější vyšetření na magnetické rezonanci ukázalo poměrně velký nádor na mozkovém kmeni. Po operaci v dubnu se však Ondrovi obrátil život vzhůru nohama. Ondra začal zapomínat, levá polovina tváře už nebyla jako dřív. Ohluchl na levé ucho, stále má dvojité vidění. V srpnu podstoupil další vyšetření na magnetické rezonanci, které ukázalo, že nádor roste a bude potřeba léčba nebo další operace, která však nese nemalá rizika. Vybrané peníze budou použity na domácnost a na výdaje spojené s léčbou. Po druhé operaci Ondrovi nefunguje úplně ruka a noha, ale nevzdává se, především kvůli svému malému synovi.


Po dvou letech od tragické autonehody Patrika, která změnila jeho rodině život naruby, jsou neustále pevně spojeni v boji o jeho pohodu. Maminka se mu neúnavně věnuje 24/7. Vaše podpora mu může pomoci pořídit spolehlivé auto s nájezdovou rampou, což usnadní Patrikovy cesty na rehabilitace, terapie a léčebné procedury.


Roman s Dášou spolu byli krásných 17 let, z toho 10 let manželé. Vychovávali spolu 5 dětí, které měla Dáša z předešlého vztahu a k nim přibyly dcerky Adélka 13 a Lucinka 10 let.

Bohužel 27. října 2023 Dáša nečekaně umírá. Tím veškerá rodinná idylka končí. Její smrt zasáhla celou rodinu, ale nejvíce jejich děti a především Romana, který je sám na částečném invalidním důchodě, protože měl před lety těžký úraz, je zázrak že chodí a proto pracuje pouze na zkrácený úvazek..