Rodiny z F≈M v nesnázích

Vážení občané, v této části městského webu sdílíme příběhy potřebných rodin z Frýdku-Místku, které založily ve své těžké životní situaci sbírky na prověřených platformách a obrátily se na nás s prosbou o sdílení:

Čtyřletý Vašík z Frýdku-Místku potřebuje pomoci s pořízením nového, většího auta. I přes velmi těžký start do života, kdy po narození nedýchal, byl cyanotický, hypotonický a byl převezen na novorozeneckou JIP, kde strávil několik dní, to vypadalo, že vše bude v pořádku. Časem se ale ukázalo, že tomu tak není. (…) V průběhu posledních let podstoupil Vašík několik hospitalizací a rozsáhlých vyšetření jako jsou EMG, magnetická rezonance, genetické vyšetření, EEG, BAEP, vyšetření vestibulárního aparátu a jiné. Vašík má opožděný psychomotorický vývoj, hypotonii a ataxii, těžkou koordinační poruchu, vadné držení těla, poruchu hrubé i jemné motoriky, poruchu vývoje řeči, oční vadu a středně těžkou mentální retardaci… Sbírka pro Vašíka: Větší auto pro našeho Vašíka | Donio

Ještě letos v květnu 2023 se celá rodina radovala z přijetí 15leté Lil na její vysněnou školu – gymnázium, kde si velmi přála studovat po vzoru své starší sestry. Lil však krátce po přijetí na školu začaly trápit zdravotní potíže, které 15. 6. 2023 vyvrcholily urgentním převozem do nemocnice kvůli silným bolestem. Bližší diagnózu určili nakonec odborníci z Prahy a Slovenska a rodina se dozvěděla smutnou zprávu – a to, že Lil trpí vzácným onemocněním, které se velmi obtížně diagnostikuje, ale také léčí. Podstatou je geneticky podmíněné onemocnění pojivové tkáně, které v těle způsobuje celou řadu souvisejících onemocnění a komorbidit. 
Po dvou letech od tragické autonehody Patrika, která změnila jeho rodině život naruby, jsou neustále pevně spojeni v boji o jeho pohodu. Maminka se mu neúnavně věnuje 24/7. Vaše podpora mu může pomoci pořídit spolehlivé auto s nájezdovou rampou, což usnadní Patrikovy cesty na rehabilitace, terapie a léčebné procedury.