Flotila MHD zdarma je kompletně nízkoemisní

Statutární město Frýdek-Místek 24. července slavnostně přivítalo v ulicích 15 nových nízkoemisních autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG), určených pro MHD zdarma. Nové autobusy nahradí stávající vozidla s pohonem na naftu a spolu s předchozí obnovou vozového parku, v němž nechybí ani elektrobusy, se můžeme pyšnit tím, že základní flotila kompletně vyhovuje přísnějším požadavkům na ekologii.

„Jsme rádi, že ČSAD po změně svého vlastníka opravdu naslouchá tomu, co pro naše občany chceme. Tedy komfort, včetně celonízkopodlažního provedení a klimatizace, při splnění ekologických kritérií. S vlastním dopravním podnikem jsme je mohli mít o dva roky dříve, ale to už teď nemá smysl řešit. Jen musím zpětně všem kritikům, kteří argumentovali, že už nebudou na pořízení nových vozů dotační projekty, s gustem připomenout, že tyto nové autobusy v hodnotě bezmála sta milionů byly pořízeny z 85 procent z prostředků Evropské unie,“ řekl primátor Michal Pobucký.

„Čtyřicet vozidel ve Frýdku-Místku máme nyní na jiný než naftový pohon, což vnímáme jako významný krok k další budoucí spolupráci s městem, která se odráží i v tom, jak tyto autobusy vypadají,“ upozornila místopředsedkyně představenstva ČSAD Frýdek-Místek na grafické provedení nových autobusů. Ty si pochvalují i řidiči, protože i oni mají větší komfort v podobě většího prostoru, výškově nastavitelných prvků řízení, ale třeba i malé ledničky na vychlazené nápoje nebo svačinu.

„Společnost ČSAD nám nabídla možnost obrendovat autobusy podle našich představ. Rozhodli jsme se, že na nich bude vyobrazeno logo města s doplňkovým grafickým rastrem v modrobílé barvě. Posílíme tak vizuální identitu města. Autobusy ponesou naši značku a budou ji šířit i do okolních obcí, do kterých v rámci městské hromadné dopravy zajíždějí,“ vysvětlil nový vzhled vozidel náměstek primátora Karel Deutscher.

Projekt obměny vozového parku ovlivní kvalitu ovzduší na území obsluhovaném MHD Frýdek-Místek i k řešení problému omezené kapacity vozidel pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. „Pořízené autobusy jsou totiž plně nízkopodlažní, plně bezbariérové, jsou vybaveny vnitřním a vnějším elektronickým vizuálním a akustickým systémem pro informování cestujících včetně nevidomých a slabozrakých, který je součástí základní výbavy vozidla,“ doplnil náměstek primátora Marcel Sikora.

Město Frýdek-Místek získává další významné prvenství, protože nově pořízené dvanáctimetrové autobusy jsou technologickou i designovou novinkou tuzemského výrobce, kdy se jedná o vůbec první nákup tohoto typu vozidel v České republice i ve světě. Nabídnou 33 míst k sezení, 68 míst ke stání a samozřejmě i místo pro kočárky či vozíčkáře. O zvýšený komfort cestování se postará celovozová klimatizace, tmavě tónovaná boční okna pro eliminaci přímých slunečních paprsků, protiskluzová podlaha, osm USB nabíjecích portů pro chytrá zařízení, vnější LED a vnitřní LCD informační panely.

MM F-M, Petr Pavelka
ODBOR KANCELÁŘ PRIMÁTORA