MHD zdarma budí zájem

Petr Cvik

6. 11. 2011

Vážení občané,
minulý týden jsme na frýdecko-místecké radnici přivítali primátora Žiliny, který projevil zájem o podrobnosti našeho projektu městské hromadné dopravy zdarma. O náš model je stále větší zájem, protože jeho dosavadní výsledky jsou velmi zajímavé a široká odborná veřejnost čeká, jak se bude dále vyvíjet. Už dnes si však troufám říct, že to byl z naší strany dobrý krok, který se nám již v mnoha směrech pozitivně vrací a za kterým si stojíme. Zavedení městské hromadné dopravy zdarma bylo zcela jistě revoluční a vyžadovalo od nás hodně odvahy, ale i když jsme si byli vědomi možné ekonomické náročnosti, šli jsme do toho, protože spoustu věcí jednoduše vyčíslit nelze. Chtěli jsme prvoplánově ulevit dopravě trpící průtahem, životnímu prostředí i vám – občanům – v ekonomicky nelehkých časech. Protože se nám však podařilo podchytit lidi, pro které by měla městská hromadná doprava zdarma význam, a dokázali jsme jim naslouchat při všech změnách jízdních řádů, ukazuje se, že současný celkový mimořádný nárůst cestujících nám může nad očekávání dobře kompenzovat částečnou ztrátu tržeb, takže ani přímý finanční dopad na rozpočet města nebude tak vysoký.
V celém světě dochází k vytlačování automobilové dopravy z center měst, pouze Frýdek-Místek se však vydal cestou městské hromadné dopravy zdarma, a proto se na něj upínají zraky nejen v rámci České republiky. Jsem rád, že i v tomto případě jsme ustáli kritiku, která se na nás v souvislosti se slibem MHD zdarma valila, a že se ukazuje, že tento model přináší pozitiva dostatečně vyvažující finanční náklady.