Nacházíte se: O městě
PDF E-mail Print

Tři dny Jazzu ve městě

Poslední červencový víkend se bude Frýdkem-Místkem rozléhat jazz. Návštěvníky tradiční akce s názvem Jazz ve městě, který je součástí frýdecko-místeckého Veseléta, čekají tři dny plné hudby tohoto žánru.
17.07.2017 15:16
Počet zhlédnutí: 3518

Vedle slavných jmen české hudební scény se na pódiích objeví také mladí muzikanti s novými projekty. „Jazz ve městě je krásná příležitost vyrazit na koncerty pod širým nebem, nebo se toulat mezi frýdeckými hudebními kluby a užít si letní večery romanticky a netradičně,“ zve na festival Michaela Davidová z KulturyFM.

Festival zahájí v pátek 28. července stálice nejen frýdecko-místecké hudební scény Silesian Dixie Band, který tentokrát s tradičními jazzovými hity vystoupí na frýdeckém Zámeckém náměstí od 14.30. Po těchto zkušených jazzmanech zahraje na druhém břehu řeky Ostravice mladá ostravská swingová kapela The JazzCake. Její členové, absolventi českých i zahraničních hudebních akademií, uvedou na místeckém Malém náměstí ve vlastních aranžích převážně swingové skladby. Tyto dva úvodní koncerty jsou zdarma a zároveň tvoří doprovodný program Beskydské rallye.

Vyvrcholením pátečního programu bude vystoupení legendárního Pražského Big Bandu v čele s Milanem Svobodou na nádvoří Frýdeckého zámku. Pražský Big Band je jedním z nejdéle působících těles na české jazzové scéně. Kromě Milana Svobody v něm můžeme vidět a slyšet mnoho předních českých jazzových hudebníků, takže se posluchači mají určitě na co těšit,“ uvádí organizátoři festivalu z KulturyFM. Plejádu slavných jmen doplní v pátek Jiří Stivín se svým kvartetem. Slavný multižánrový hudebník, který se nevyhýbá ani nejmodernějšímu pojetí jazzu, předvede svůj originální nespoutaný projev od 21.30.

O víkendu se diváci mohou těšit na sérii klubových koncertů. V hospůdce U Arnošta zahrají hned dvě mladé jazzové kapely. Sobotní program zahájí v 18.00 trio klavíristy Jana Kavky. Následně představí svůj nový projekt Surf Tricks ostravský Rudy Horvat. V tomto uskupení se Horvat potkává také s frýdecko-místeckým hudebníkem Radimem Přidalem známým z kapel Behind the Door nebo Fairplay. Ikony české jazzové scény se pak představí v hudebním klubu Stolárna. David Dorůžka Trio a Quartet Emila Viklického sobotní program uzavřou. Spolu s Davidem Dorůžkou hraje v jeho triu také kontrabasista Jiří Slavík. Na jednom pódiu se tedy v sobotu večer sejdou dva aktuální držitelé žánrových cen Anděl. Následně se v kvartetu představí legenda českého jazzu, mezinárodně uznávaný klavírista Emil Viklický.

Poslední festivalový den slibuje vystoupení tří hudebních celků opět v prostorách frýdecké Stolárny. Prvním z nich bude třetí kvartet v pořadí, tentokrát v čele s klavíristou Petrem Benešem. „O zpestření v podobě hry na jazzové Hammondovy varhany se postará Newyorčan Brian Charette se seskupením SoulMates. Tato česko-americká kapela čerpá inspiraci v groovu, funky a, jak název napovídá, především v soulu,“ láká na hvězdu festivalu ředitel Kultury FM Jakub Tichý. Nejen posluchačský, ale také vizuální zážitek nakonec připraví nu jazzová kapela Lesní zvěř. Hudba stylově na pomezí nejrůznějších žánrů, od jazzu přes drum and bass, spolu s doplňující projekcí, uzavře celý program letošního Jazzu ve městě.

Program:

Pá 28. 7.

15.00 Zámecké náměstí – Silesian Dixie Band

16.30 Malé náměstí – The JazzCake

20.00 Frýdecký zámek – Pražský Big Band Milana Svobody, Jazz Kvartet Jiřího Stivína

So 29. 7.

18.00 hospůdka U Arnošta – Jan Kavka Trio, Surf Tricks / nový projekt Rudyho Horvata

20.30 klub Stolárna – David Dorůžka Trio / držitel Anděla za rok 2016, Emil Viklický

Ne 30. 7.

18.00 klub Stolárna – Petr Beneš Quartet (CZ/NL), Brian Charette & SoulMates (US) / newyorský jazzový varhaník, Lesní zvěř / nu jazz

MM F-M, Petr Pavelka
ODBOR ŠKOLSTVÍ, KULTURY, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY

Obrázky

O městě

TV vysílání

Facebook

Aktuální počasí

Dnes:
Zítra:
°C
°C

Odkazy

Novinky

Odběr novinek e-mailem.