28. ŘÍJEN: ZÁSTUPCI RADNICE UCTILI DEN VZNIKU ČESKOSLOVENSKA 

Jana Musálková Jeckelová

28. 10. 2022

Zástupci Frýdku-Místku si připomněli výročí vzniku samostatného Československa a položili věnec k památníku T. G. Masaryka na stejnojmenné třídě ve Frýdku. Národní výbor československý zveřejnil provolání o vzniku Československa a vydal zákon o vzniku samostatného státu přesně před 104 lety.

„Ach synku, synku“ znělo u busty T. G. Masaryka při příležitosti uctění památky prezidentovy osobnosti a již 104. výročí vzniku samostatného Československa. Na stejnojmennou třídu ve Frýdku dorazili zástupci vedení radnice, kteří položili věnec k památníku.

„Tomáše Garrigue Masaryk je čestný občan města. Velice si toho vážím. Na této konkrétní bustě a jejím putování po městě během osudových okamžiků během dvacátého století je vidět, že cesta demokracie je velmi trnitá. A i v dnešních dnech je velmi významné si připomínat hodnoty, které prezident Masaryk nastavil. Je třeba ctít pravidla a zásady fungování demokratické společnosti a pečovat o ni,“ řekl primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M).

Pietní akt doplnil historik Jaromír Polášek připomínkou historie busty, která je považována za jednu z nejpovedenějších plastik TGM na území Československa. Přinesl s sebou také dobovou ručně šitou vlajku z osvobození z roku 1945.   

O hudební doprovod se postarala Základní umělecká škola Frýdek-Místek. Sbor dívek pietní akt zahájil Masarykovou oblíbenou písní a uzavřel českou národní hymnou.

Ve Frýdku-Místku uctili Den vzniku samostatného Československa | Frýdek-Místek | Zprávy | POLAR TV