ADRA OSLAVILA 20. VÝROČÍ

René Stejskal

27. 5. 2024

Dobrovolnické centrum ADRA z Frýdku-Místku oslavilo v květnu 20 let od svého založení.  Stejné výročí slaví letos také hudební festival Sweetsen Fest, který je s ADROU od samotného začátku propojen.

„V počátcích festivalu a vedle benefice jsme propagovali novou myšlenku dobrovolnictví. Dobrovolnické centrum ve Fýdku-Místku bylo totiž první v České republice. S jeho zakladatelem Michalem Čančíkem jsme navázali dlouholetou spolupráci a návštěvníci Sweetsen Festu mohou v současné době přispívat více dobročinným organizacím, ale ADRA je vždy mezi nimi,“ ohlédl se za historií festivalu primátor Frýdku-Místku a zakladatel festivalu Sweetsen Fest Petr Korč (Naše Město F-M).  Zajímavostí je, že za dobu konání festivalu návštěvníci přispěli do charitativních sbírek částkou přesahující milion korun.  

ADRA uspořádala k 20. výročí založení pod záštitou primátora Petra Korče slavnostní setkání v kině Vlast, které se konalo 20. května. „Dobrovolnictví je setkání člověka s člověkem a pro mne osobně setkání s velmi inspirativními lidmi. Začínali jsme studentským dobrovolnickým klubem. Mezi prvními programy bylo dobrovolnictví ve čtyřech kojeneckých ústavech, kam docházelo 80 dobrovolníků a mnozí často čekali na zapojení k dítěti i 1,5 roku,” zavzpomínal zakladatel dobrovolnického centra Michal Čančík.

Během programu v kině Vlast byli oceněni dobrovolníci, kteří se této činnosti věnují více než 10 let. Tito lidé přinášejí radost seniorům a lidem se zdravotním postižením nebo těžkým onemocnění, pomáhají také rodinám dětí s autismem nebo sociálně znevýhodněným dětem.  ADRA rovněž provozuje obchody a sociální šatníky.  „Přeji našemu centru minimálně stovku,“ zaznělo z úst Stanislava Staňka, současného vedoucího dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku. Oslavy výročí se zúčastnili primátor Petr Korč (Naše Město F-M) a náměstek primátora pro sociální péči, sociální služby, zdravotnictví, protidrogové aktivity a prevenci Marcel Sikora (SPOLU).